Myslovitz. Grali cały czas, dziś wracają z nowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 12:23
Po 10 latach od poprzedniej płyty Myslovitz wraca z nowym albumem. "Wszystkie narkotyki świata" to krok w stronę jasności, choć zespół pozostaje w melancholijnych klimatach. 
Przemek Myszor gitarzysta, klawiszowiec, autor tekstów, kompozytor zespołu Myslovitz
Przemek Myszor gitarzysta, klawiszowiec, autor tekstów, kompozytor zespołu Myslovitz Foto: Bartek Koziczyński/Czwórka

Myslovitz jest jednym z najważniejszych zespołów polskiej muzyki gitarowej. Został założony w 1992 roku w Mysłowicach. Przez ten czas zespół doczekał się licznej rzeszy fanów, a niektóre z piosenek, chociażby "Długość dźwięku samotności" czy "Acid Land" w dalszym ciągu goszczą w stacjach radiowych. Ostatnią płytę - "1.577" - zespół wydał w 2013 roku. Wokalistą, po odejściu Artura Rojka, był Michał Kowalonek, a pozostałą część od ponad 30 lat stanowi kwartet: Przemysław Myszor, Wojtek Powaga-Grabowski, Jacek Kuderski i Wojtek Kuderski. Dziś przy mikrofonie słyszymy Mateusza Parzymięso. 

Tytuł najnowszej płyty "Wszystkie narkotyki świata" to nawiązanie do Amy Winehouse, do wszystkich rzeczy, które można mieć grając muzykę, takich jak kariera, sława. 

- Trudno sobie zrobić odwyk od muzyki. My graliśmy cały czas, tylko nie nagrywaliśmy nowych materiałów - mówi Przemek Myszor, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor. - Można nas było zobaczyć i usłyszeć, ale bez nowych piosenek. 

Gdy zespół rozstał się z Michałem Kowalonkiem, z Myslovitz występował Łukasz Lańczyk, z grupy Lorein. - Łukasz pomagał nam zakończyć trasę koncertową, zawsze był gościem, nie regularnym wokalistą - mówi gość "Rock Bloka". - Poprosiliśmy go, by dokończył z nami trasę i jednocześnie szukaliśmy wokalisty. I tak jest z nami Mateusz. Spotkaliśmy się już z nim w 2012 roku, był bardzo dobry, ale wtedy szukaliśmy czegoś innego, wokalisty o innym głosie, innym charakterze. 


Posłuchaj
59:36 2023_05_12 22_03_48_PR4_Rock_Block.mp3 O najnowszym albumie Myslovitz "Wszystkie narkotyki świata" opowiada Przemek Myszor (Rock Blok/Czwórka)

 

Mateusz Parzymięso wychował się na piosenkach Myslovitz. Muzycy zespołu przyznają, że wszystkie piosenki zespołu zna lepiej niż oni sami. - Mateusz ma wspaniały słuch i jest najlepiej wykształcony muzycznie z nas. Jest po szkole muzycznej, gra na saksofonie, co słychać na nowej płycie. Sam się nauczył gry na gitarze - opowiada gość Barta Koziczyńskiego. - Musieliśmy go bardzo długo namawiać, by na nowym albumie zagrał na saksofonie. 

Każdy utwór na płycie ma podpisane autorstwo muzyki i tekstu. Na poprzednich albumach grupy autorem jest zespół Myslovitz. Przemek Myszor niechętnie o tym mówi, ale przyznaje, że to wynik nienajlepszych doświadczeń z przeszłości. - Gdy odszedł Artur to wszystkim się wydawało, że wszystkie piosenki Myslovitz napisał on, a my zostaliśmy z boku. A np. "Długość dźwięku samotności" napisał Wojtek, a skomponował Jacek. Ja i Artur dopisaliśmy po fragmencie tekstu. 

Na "Wszystkich narkotykach świata" Przemek Myszor odpowiada za utwór "Król Wzgórza". - To śmieszna historia związana z zabawą z dzieciństwa. Mi się wydawało, że wszyscy się w nią bawili. Polega ona na tym, że jedno z dzieci staje na górze, wzniesieniu, a pozostali próbują ją zdobywać. Król musiał bronić wzgórza, spychać inne dzieci, a ten kto zdobył górę zostawał nowym królem - opowiada. - Przez lata żyłem w przeświadczeniu, że wszyscy się w to bawią, ale chyba to jednak było lokalne. Gdy pisałem tekst dopytywano mnie, kim jest Król Wzgórza i czy to metafora z jakiegoś filmu. 

Król Wzgórza/MyslovitzOfficial

Poprzedni album Myslovitz to płyta bardzo mroczna. - To była dla nas bardzo trudna i ciężka sytuacja. Nagrywaliśmy ją po zmianie wokalisty - wspomina gość Czwórki. - Dziś też tak jest, ale teraz idziemy w jasną stronę. Wtedy szliśmy w ciemność. Dziś poprzednia płyta to dla mnie jeden wielki jęk i krzyk. Teraz dużo rozmawialiśmy, poprosiłem chłopaków, żebyśmy inaczej do tego podeszli - dodaje. 

Nie oznacza to, że "Wszystkie narkotyki świata" to album jasny i optymistyczny. Jak wyjaśnia gość audycji, "po prostu nie jest tak ciemny, jak poprzedni".  - My zawsze byliśmy, jesteśmy i prawdopodobnie będziemy zespołem mocno melancholijnym. Bliżej nam w stronę cienia, a nie słońca i jasności - ocenia. 

Myslovitz - Pakman [official video]/MyslovitzOfficial

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Przemysław Myszor (Myslovitz)

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 22.16

pj/DS