Zespół KIEPP i debiutancki stoner rockowy "Unpolished Land"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 11:20
Zespół KIEPP, jak mówią o sobie, są potomkami legendarnego Grafa Ulrycha von Kieppa. Wyrodne dzieci psychodeli, pozerzy postrocka - w Czwórce mówią o swojej twórczości i debiutanckim "Unpolished Land".
KIEPP: Maciek Wewiór, Olek Gadomski
KIEPP: Maciek Wewiór, Olek GadomskiFoto: arch.pryw.
  • Zespół KIEPP to czteroosobowy skład z Warszawy.
  • Grupa powstała w 2019 roku. Przerwę pandemiczną muzycy wykorzystali na granie i szlifowanie brzmienia.
  • W kwietniu 2023 ukazała się ich debiutancka anglojęzyczna płyta "Unpolished Land".

Czteroosobowy zespół KIEPP składa się z weteranów gry. W Czwórce pojawiła się jego połowa: Maciek Wewiór i Olek Gadomski. - Pierwszy skład zakładaliśmy po rekolekcjach w gimnazjum - śmieją się goście audycji. - Teraz już jesteśmy po studiach i gramy po pracy, więc trochę doświadczenia mamy.


Inspiracje - nie tylko rock

Rockowe brzmienie od małego bliskie jest Maćkowi. - Od dzieciństwa towarzyszą mi takie klimaty. To wpływ rodziców i brata. Od małego aplikowali mi i maltretowali mnie gitarami - wspomina. - Musiałem jakoś oswoić ten instrument, aż w końcu nawet się nauczyłem grać. Teraz sprawia mi to dużo większą frajdę niż wcześniej. Pomysł na granie miałem od dawna, aż udało nam się skompletować skład i dojść do tego, że w końcu wypływamy na tą nieoszlifowaną ziemię.

Nieco inaczej było w przypadku Olka, który zaczynał od lżejszych klimatów. - Ja zawsze bardziej siedziałem w indie rocku. Tak naprawdę Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Bombay Bicycle Club - to właśnie były takie klimaty - opowiada. - Więc ten stoner rockowy świat, tak naprawdę dla mnie pojawił się dopiero, kiedy zaczęliśmy razem grać z  Maćkiem, Marcinem i Kubą. Oni też mieli już swoją wizję, gdzie powinniśmy wylądować brzmieniowo i muzycznie. 


Wypracowane brzmienie

Warszawska formacja gra razem od 2019 roku, a przerwa pandemiczna, jak twierdzą, wpłynęła na nich rozwojowo. - Potrzebny nam był ten czas, żeby się zaprzyjaźnić także na gruncie muzycznym, żeby wspólnie zbudować to brzmienie - mówią muzycy. - Wymagało to wszystko od nas dużej pracy. Teraz jesteśmy szczęśliwi z tym, gdzie stoimy muzycznie i z tym, jakie  mamy brzmienie.

Jak podkreślają rozmówcy Bartka Koziczyńskiego, biorąc pod uwagę różnorodność muzyczną i różne muzyczne fascynacje nie było to takie proste. Jednak czas poświęcony na wspólne granie zaowocował wypracowaniem swojego stylu i debiutancką płytą "Unpolished Land", która niedawno ujrzała światło dzienne. Znalazło się na niej dziewięć utworów nagranych po angielsku.

- Żeby podsumować naszą działalność wzięliśmy się za nagrywanie płyty. Wiadomo, nie tylko musieliśmy się nauczyć razem grać, ale też komponować. Rozmawiać o tej muzyce, o tym, do czego dążymy i jakie brzmienia nas interesują - zaznaczają. - Tak naprawdę nikogo z nas nie da się podpisać w pojedynkę pod kompozycjami. Przychodzimy do salki, ktoś rzuca "zajawkę", grajmy i "obrabiamy" to w czwórkę na żywym organizmie. Trochę skacząc po melodiach, po brzmieniach dochodzimy do tego ostatecznego rozwiązania, z którego wszyscy jesteśmy zadowoleni. Podobnie jest z tekstami, też tworzymy je wspólnie.


Posłuchaj
58:06 2023_06_16_KIEPP_ 22_04_56_PR4_Rock_Block.mp3 Muzycy grupy KIEPP o swoich muzycznych inspiracjach i debiutanckiej płycie (Rock Blok/Czwórka)

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Maciek Wewiór, Olek Gadomski (połowa zespołu KIEPP)

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 22.16

aw

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retrospective: chcemy uzależniać od tej płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:00
"iNtrovErt" to najnowszy album koncepcyjny leszczyńskiej formacji Retrospective. Muzycy postawili na spójność płyty, a żeby wybrać jej temat ogłosili w zespole konkurs. 
rozwiń zwiń