Konstelacje wracają z nowym krążkiem. Jak brzmi krążek "Zenit"?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 18:50
"Zenit" to drugi po "Poza horyzontem" krążek grupy Konstelacje. Różni się od pierwszej płyty zespołu nie tylko brzmieniem, ale i wizualizacją. - Tą płytą wychodzimy z mroku - mówią w Czwórce Marek Rypiński i Kuba Wiśniewski.
Grupa Konstelacje wydała płytę Zenit W Czwórce opowiadali o niej Marek Rypiński i Kuba Wiśniewski.
Grupa Konstelacje wydała płytę "Zenit" W Czwórce opowiadali o niej Marek Rypiński i Kuba Wiśniewski.Foto: Czwórka/Bartek Koziczyński
  • Konstelacje to warszawski skład obecny na scenie od 2021 roku.
  • W 2022 roku nagrali album "Poza horyzontem", który utrzymany był w klimacie mocnego, gitarowego rocka.
  • Niedawno ukazała się ich druga płyta zatytułowana "Zenit". 
  • Krążek utrzymany jest w nieco łagodniejszym, lżejszym klimacie. 
  • O płycie i swojej twórczości opowiadają w Czwórce Marek Rypiński, wokalista i gitarzysta grupy oraz Kuba Wiśniewski, perkusista.

Konstelacje - jaką grają muzykę?

Konstelacje to skład z Warszawy, na rockowej pojawili w 2021 roku, kiedy zaprezentowali singiel "Burze i huraganowy wiatr". Rok później ukazał się ich album "Poza horyzont", na którym można usłyszeć sześć kawałków w klimacie mocnego, melodyjnego, energetycznego rocka w klimacie lat 90., podanego w świeżej oprawie z emocjonalnymi tekstami w języku polskim.

Teraz w odświeżonym składzie wracają z albumem "Zenit", który nie tylko w warstwie muzycznej różni się od pierwszej płyty. - Zamysł był taki, żeby zrobić kilka utworów bardziej przystępnych dla słuchaczy, którzy może niekoniecznie są na co dzień przyzwyczajeni do mocniejszego grania, do dużej ilości gitar i intensywności rocka - mówi Marek Rypiński. - Natomiast nie trzymaliśmy się szczególnie tego, żeby komponować lekkie utwory. To po prostu wynikało na bieżąco.

- To wyszło dosyć naturalnie. Każdy z nas ma swoje korzenie w dosyć mocnej muzyce i wydaje mi się, że Konstelacje to jest dla nas trochę odpoczynek od ciężkiej muzy - dodaje Kuba Wiśniewski. - Oczywiście to podejście subiektywne. W każdym razie dla nas jest to dosyć lekki projekt, ale to jest trochę sinusoida. Bo ostatnie utwory, które się załapały na tę płytę, "Kołysanka" i "Freya", są dość mocne. Łagodniejsze brzmienie

Warstwa wizualna albumu "Zenit" odbiega od, jak sami mówią artyści, mrocznego wizerunku grupy. Za jej powstanie odpowiedzialna jest żona Marka - Dorota.

- Okładka płyty "Poza horyzont" to był mrok. Wszystko było ciemne i ponure. Tutaj mamy jasne barwy i odlatujące czaple. To też symbolizuje ten delikatny zwrot w kierunku światłości. Chcieliśmy troszeczkę może odczarować ten swój wizerunek mrocznych gości, którzy śpiewają smutne piosenki o smutnych sytuacjach życiowych - tłumaczą rozmówcy Bartka Koziczyńskiego. - Ta okładka też odzwierciedla to, jaka jest warstwa muzyczna na tej płycie. Bo jest zdecydowanie jaśniejsza, jeśli chodzi o samą muzykę, ale też o teksty. Także to ładnie wszystko jest skorelowane. I tak odeszliśmy trochę od tego mroku.Płyta zawiera 12 piosenek, które zabierają słuchacza na karuzelę emocji. Warstwa tekstowa krąży wokół życiowych spraw, które dotyczą nas wszystkich. Jest tu młodzieńcza tęsknota, melancholia, ale też radość i wdzięczność za to, co przynosi nam nasza codzienność.

- Staramy się ciągle rozwijać jako muzycy i to sprawia, że ciągnie nas w różnych kierunkach - mówią muzycy. - Nasze fascynacje na pewno znalazły odbicie na tym albumie. Świat wciąż dostarcza nam nowych doznań i doświadczeń. Wszystko to jest słyszalne na "Zenicie".Zespół obecnie występuje w składzie:

  • Marek Rypiński - wokal, gitara,
  • Grzegorz Bińkowski - gitara,
  • Dominik Mądrachowski - bas,
  • Jakub Wiśniewski - perkusja.

Zespół Konstelacje został uznany w 2023 roku przez magazyn Teraz Rock za "Nadzieję Roku" w corocznym plebiscycie redakcji. Single z ich nowego albumu kilkadziesiąt razy gościły na wysokich miejscach na listach przebojów jednej z rockowych rozgłośni. 


Posłuchaj
23:18 CZWORKA/Rock Blok - Konstelacje "Zenit" 23.06.2024.mp3 O płycie "Zenit" opowiadają Marek Rypiński i Kuba Wiśniewski z zespołu Konstelacje (Rock Blok/Czwórka)

 


***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście:  Marek Rypiński, Jakub Wiśniewski (Konstelacje)

Data emisji: 21.06.2024

Godzina emisji: 22.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

The Freuders wrócił z albumem "Blurgot". Tym razem po polsku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 13:50
Niedawno światło ujrzała płyta "Blurgot" zespołu The Freuders. - Nastał czas, żeby nagrać w końcu płytę po polsku - mówią w Czwórce Olek Adamski i Piotr Wiśnioch. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pökitzø z płytą "niePokój". Numery na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 17:30
W muzyce podoba im się to, że jest nośnikiem energii. Ważny jest też przekaz i dzielenie się przemyśleniami. Członkowie zespołu Pökitzø opowiadają o płycie "niePokój". 
rozwiń zwiń