Dispelled Reality o rocku progresywnym i imprezie Prog Feast

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 11:30
W warszawskim VooDoo Club odbędzie się impreza, na której nie może zabraknąć fanów rocka. - Na koncercie podczas Prog Feast zaprezentujemy nowe kawałki, plus progrockowy greatest hits - mówią muzycy Dispelled Reality.
Dispelled Reality -  na zdj. Paweł Weiss i Łukasz Jurkowski
Dispelled Reality - na zdj. Paweł Weiss i Łukasz JurkowskiFoto: Czwórka/Norbert Borzym

Dispelled Reality swoją muzykę określają "progiem dla ludzi", co potwierdzane jest świetnym odbiorem ich twórczości przez publikę. Rozbudowane melodie połączone z chwytliwymi liniami wokalnymi oraz lirycznymi, polskojęzycznymi tekstami tworzą niespotykaną mieszankę, która zaskakuje i porywa nawet najzagorzalszych zwolenników metrum 4/4. W maju 2022 roku wydali debiutancką EP-kę "Świt".

Tuż przed Festiwalem Prog Feast w klubie VooDoo, w studiu Czwórki pojawili się Łukasz Jurkowski i Paweł Weiss - muzycy zespołu Dispelled Reality. W audycji sporo miejsca poświęcili kondycji rocka progresywnego w Polsce.  

- Z progresywnych zespołów ludzie znają Riverside, ale nie są świadomi, jak wiele w Polsce jest zespołów progrockowych. Też mniej osób interesuje się tym gatunkiem muzyki - mówią artyści. - Dla przykładu, gdy się spojrzy na młodą scenę metalową, to tam się dzieje - tam jest jak w ulu i "to żyje".

Muzycy przyznają, że scena progresywna przyciąga mniej fanów, zwłaszcza wśród młodych ludzi. - Muzyka progresywna jest bardziej wymagająca, trzeba przysiąść i jej naprawdę posłuchać. Żyjemy w takim świecie, gdzie nie ma czasu na numery, które trwają dziesięć minut, przez to nie ma czasu na pobycie z samym sobą i świadome posłuchanie muzyki - tłumaczy Łukasz Jurkowski. - Sam przyznaję, że nie rozbieram muzyki na części pierwsze. Myślę, że przez ten pęd, muzyka progresywna nie jest tak popularna. Jednak mam znajomych, którzy wcześniej jej nie słuchali, a gdy się zetknęli z progrockiem zostali jego fanami.

Źr. Youtube/Dispelled Reality - Uczta

Dispelled Reality powstał wczesną zimą 2015 roku z inicjatywy dwóch przyjaciół studiujących w Warszawie: Jakuba Kotowskiego (saksofon) i Karola Strojka (klawisze). Oprócz nich zespól tworzą: Łukasz Jurkowski, Paweł Weiss, Rafał Podleś i Wojciech Śliwiński. Swój pierwszy koncert grupa zagrała w 2017 roku w klubie Remont i od tamtej pory regularnie wychodzi na scenę.

Fani rocka progresywnego będą mogli usłyszeć zespół Dispelled Reality w sobotę 11 marca na Prog Feast, który odbędzie się w VooDoo Club. - Na koncercie zaprezentujemy nowe kawałki, plus progrockowy greatest hits - mówią muzycy. - Oprócz nas na scenie pojawią się Here on Earth, Pinn Dropp i Artyfiction.


Posłuchaj
25:16 [CZWORKA]CZWORKA (mp3) R_Rock_BLOK_0 marzec 2023 22_07_05.mp3

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Łukasz Jurkowski, Paweł Weiss (muzycy zespołu Dispelled Reality)

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 22.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Riverside z płytą "ID.Entity": na dobre pozbyliśmy się melancholii

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 10:22
Riverside powraca z nowym albumem zatytułowanym "ID.Entity". - Chcemy, by tej płyty można było posłuchać zaraz po przebudzeniu, o poranku. Brak melancholii to chyba największy atut tego krążka - mówi w Czwórce założyciel grupy Mariusz Duda.
rozwiń zwiń