Black Radio. "Tell Me Baby" i drugi album muzyków

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 10:54
Black Radio utworem "Tell Me Baby" zapowiadało swój nowy album. Dziś odnajdujemy na nim piosenki wyśpiewane po polsku i angielsku.  
Dawid Wajszczyk w Czwórce
Dawid Wajszczyk w CzwórceFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • Muzycy Black Radio wydają już drugą swoją płytę. 
  • Utwór "Tell Me Baby" to szósty singiel z dwuwinylowego wydawnictwa. 
  • Na płycie są piosenki wyśpiewane po polsku i angielsku. 
  • Dawid Wajszczyk zaczął tworzyć polskie teksty, po wyśpiewaniu utworu "Planety" Grzegorza Ciechowskiego.

- Nie jest tak, że nie przyznajemy się do swojej pierwszej płyty - wyjaśnia Dawid Wajszczyk, wokalista, autor tekstów i gitarzysta Black Radio. - To był album, który się nagrywa, gdy ucieka się ze szkoły. Na wagarach trafia się do studia, by zarejestrować swoje pomysły. Ta płyta zrobiła dla nas dużo dobrego, wiele nas nauczyła. Zdobyliśmy fanów, którzy poszli dalej razem z nami - dodaje. 

Black Radio wydaje nowy album, a singlem go promującym jest m.in. "Tell Me Baby", utwór mocno związany z psychologią. - Każdy z nas ma wiele wspólnego z psychologią, jeśli tylko jest ciekawy świata i jest obserwatorem - ocenia gość Bartka Koziczyńskiego. - Ta piosenka opisuje zjawisko, które zauważyłem już w liceum, gdy bywaliśmy w parku. W pewnym momencie każdy musiał już lecieć, a za chwilę już wszyscy byli na messegerze. Forma bycia razem zaczyna coraz bardziej przechodzić do cyfry, do świata wirtualnego. 


Posłuchaj
54:28 2023_09_29 22_05_39_PR4_Rock_Block.mp3 O nadchodzącej płycie Black Radio opowiada Dawid Wajszczyk (Rock blok/Czwórka)

 

Czytaj także:

Dawid Wajszczyk świat sieci widzi jako kuszący, kolorowy, ale nieprawdziwy. - "Tell me baby" to mój protest song i taki list otwarty do społeczeństwa, apel: chodźcie do parku, chodźcie na festiwal - podkreśla.

Black Radio - Tell Me Baby [Official Video]/33 Records


Większość utworów na nowym albumie Black Radio to piosenki wyśpiewane po angielsku, ale są też w języku polskim. 

Piosenki po polsku. Zaczęło się od "Planet" Grzegorza Ciechowskiego

Pierwszą piosenką nagraną przez nas po polsku były "Planety" z tekstem Grzegorza Ciechowskiego. Ona były bodźcem dla mnie do pisania w ojczystym języku - zdradza muzyk. - Zgłosiliśmy się na festiwal Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie: In Memoriam. Chcieliśmy pokazać brzmienie swojej muzyki, więc do tekstu Ciechowskiego napisaliśmy nową kompozycję. To było ryzykowne posunięcie, ale publiczność przyjęła nas entuzjastycznie i wygraliśmy ten festiwal. 

Gość Czwórki przyznaje, że po "Planetach" łatwiej było mu stawiać własne kroki w polskich tekstach. Muzyk postawił też na naukę śpiewu. Jego nauczycielem jest Daniel Borowski, śpiewak operowy, wybitny polski bas. - Możemy się różnić tym, co śpiewamy, ale nasza budowa jest taka sama. Motoryka jest jedna, oddech jest jeden, na to możemy nakładać różne estetyki - wyjaśnia. 

Sprawdź też:


Na koncertach Black Radio usłyszymy utwory z pierwszej płyty muzyków, ale też z najnowszego albumu. - Dziś jesteśmy w innym miejscu brzmieniowo i artystycznie, te starsze utwory trochę napisaliśmy od nowa. 

Black Radio zdecydowało się nagrywać nowy album w poznańskim studiu Litzy. - Poczuliśmy chemię z producentem. Nasza przyjaźń z Robertem spowodowała to, że chcieliśmy tam być - mówi Dawid Wajszczyk. - Robert wraz z Michałem Wasylem zrobili studio swoich marzeń, tam jest wspaniale. 

Piosenki na płytę zostały w większości nagrane na setkę. Muzycy grali jakby byli na koncercie. - Płyta jest dopieszczona produkcyjnie i czuć tę chemię, która powstaje, gdy gra się razem - ocenia gość Czwórki. 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Dawid Wajszczyk (Black Radio)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 22.17

pj