Sportowcy w Powstaniu Warszawskim. "Ruch obok patriotycznych manifestacji"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 09:30
- W czasie Powstania Warszawskiego kluby sportowe pełniły także rolę wychowawczą, kształciły nie tylko dobrych sportowców, ale i obywateli - podkreślał ekspert.
Tenisista Ignacy Tłoczyński w akcji, 1932 rok
Tenisista Ignacy Tłoczyński w akcji, 1932 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uprawianie sportu w okupowanej Warszawie było zabronione, kojarzyło się bowiem z patriotyzmem. Jak tłumaczyła autorka książek Agnieszka Cubała, dziś nie wiemy ilu sportowców działało w Warszawie w 1944 roku. - Możemy jednak spokojnie oszacować, że wówczas ta liczba oscylowała wokół tysiąca - opowiadała ekspert. - Pod względem ilościowym wyróżniłabym piłkarzy, którzy uczestniczyli w rozgrywkach przed wojną, a potem w czasie okupacji było ich bardzo wielu. Jeśli chodzi o tenisistów, czołową postacią jest Ignacy Tłoczyński, który był nadzieją polskiego tenisa. W latach 1938-39 uznawany był za dziesiątą rakietę świata i trzecią rakietę Europy - opowiadała Agnieszka Cubała. - Warto wspomnieć o jego bracie Ksawerym Tłoczyńskim, który specjalizował się w deblu i tu wróżono mu karierę.

Jak podkreślała, wśród powstańczych sportowców było bardzo wielu lekkoatletów. - Piłkarze ręczni, siatkarze, ale także pływacy. Wioślarz, Henryk Brudziński, był wielokrotnie mistrzem Polski, ale także mistrzem Europy - wymieniała. Uprawiano także sporty zimowe. - Mieliśmy bardzo wielu narciarzy, ale także hokeistów - tłumaczyła. 

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny Powstanie Warszawskie <<<

Jak tłumaczył dr hab. Robert Gawkowski, ludzie "szli do powstania mając już sportowe życiorysy i dorobek". - To nie jest przypadek, bo kluby sportowe prowadziły także działalność edukacyjną, wychowawczą. Były tam sekcje kulturalne, teatralne, oświatowe. Kluby chciały wykształcić nie tylko dobrego sportowca, ale także obywatela - podkreślał ekspert. - Nie dziwmy się więc, że to miało tak ogromny wymiar w czasie Powstania. 

Posłuchaj
04:28 _PR4_AAC 2022_07_29-09-48-05.mp3 Rola sportowców w Powstaniu Warszawskim (Rozbiegani/Czwórka) 

Wydarzeniem sportowym, które rokrocznie upamiętnia sierpniowe wydarzenia jest Bieg Powstania Warszawskiego. W tym roku odbył się w sobotę, 30 lipca. Trasy biegów, na 5 i 10 km prowadziły wśród warszawskich uliczek. Na szyjach uczestników zawisły, jak zapewniają organizatorzy "niezwykłe, symboliczne medale". - To niezwykle wzruszające wydarzenie - podkreślała prowadząca audycję Karina Terzoni. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 09.50

kd