Shaggy i dancehall w świątecznym klimacie wprost z Jamajki

Jamajka słynie ze świątecznych piosenek reggae, począwszy od klasyki w stylu Jacob Miller & Ray I w "Natty Christmas" z 1978 roku czy Yellowmana w piosence o świętym Mikołaju. Shaggy zauważa, że nie było jeszcze takich piosenek w dancehall. - Stworzyłem więc trochę imprezowych numerów w świątecznym temacie - mówi w "Strefie Dread". 
Shaggy
ShaggyFoto: printscreen/Czwórka
O Audycji

- Kiedy myślisz o albumach czy piosenkach świątecznych, to znajdziesz dobrze zrobione rzeczy takich artystów jak The Nat King Cole. Jest niewiele rzeczy, które reprezentują nas, mieszkańców Karaibów. Nie śpiewamy tu o śniegu, dzwoneczkach Mikołaja, kominkach i tego typu rzeczach - mówi Shaggy. - Moje święta zawsze związane były z dużą ilością spotkań rodzinnych, jedzenia i kultury, czyli muzyki. Muzyka to zawsze były imprezy, a imprezy to zawsze były kawałki reggae i dancehall - dodaje. 


Posłuchaj
59:03 2020_12_21 22_01_23_PR4_Strefa_Dread.mp3 Shaggy opowiada o swojej płycie i świętach na Jamajce (Czwórka/Strefa Dread)

 

Shaggy przypomina, że tradycja świąteczna na Karaibach związana jest z angielską tradycją, przez dłuższy czas Karaiby były terytorium brytyjskim. Na najnowszym albumie artysty "Christmas in the Islands" słychać odniesienia do Świętego Mikołaja, dekoracji świątecznych z jemioły czy dzwonków sań. - Jamajka jest takim unikatowym miejscem i jawi się jako silna kultura - kultura zazwyczaj związana z imprezowaniem, rodziną i jedzeniem. Tak naprawdę liczą się te trzy elementy. Jest w tym religia w sensie składania dziękczynienia Wszechmocnemu - mówi artysta. 

Do moich wszystkich polskich fanów – tutaj Shaggy! Chciałbym życzyć Wam po prostu bardzo, bardzo, bardzo dobrych świąt i wspaniałego Sylwestra. Nie martwcie się nawet gdy jest trochę za zimno. Włączcie wtedy płytę "Christmas in the Islands" by się trochę rozgrzać. I oczami wyobraźni przenieście się tu do mnie na wyspę. Wszystkiego najlepszego, wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku Shaggy 

W 2019 roku Shaggy podjął współpracę ze Stingiem, wspólnie nagrali kolędę "Cicha Noc" w wersji reggae. Ta piosenka nie znalazła się na płycie artysty, a wszystko przez pandemię. - Sting utknął wtedy w Wielkiej Brytanii, a ja w Nowym Jorku. Potem przedostałem się na Jamajkę. Jak robimy muzykę, lubimy to robić będąc ze sobą razem i wymieniając się pomysłami - opowiada muzyk. - Jako, że jest to płyta, na którą co roku można coś dokładać, rozmawialiśmy już ze Stingiem o rozszerzeniu jej w przyszłości. Równie dobrze może to być zarówno dołożenie czegoś do tej wydanej już płyty, jak i zrobienie przez naszą dwójkę całego zupełnie nowego albumu świątecznego w przyszłym roku - zapowiada. 

Album "Christmas in the Islands" nie jest płyta stworzoną w pojedynkę. Shaggy realizował ją w 3 studiach wraz z kilkudziesięcioma artystami. Jak przyznaje, jedynie z dwójką z nich nie mógł się zobaczyć. 

Pomoc nie tylko świąteczna 

Shaggy od 2016 roku działa w ramach akcji Shaggy and Friends na rzecz Dziecięcego Szpitala im. Bustamante na Jamajce. - Wszystko polegało na dzieleniu się emocjami i impulsami. Zanim powstał ten projekt przez 9 lat wspierałem szpital z mojej własnej kieszeni. Kupowałem wyposażenie, łóżka. Potem zobaczyłem się z małą dziewczynką Apple, która leżała tam z kulą w głowie. Wtedy natychmiast pomyślałem, że muszę zrobić coś innego. Zacząłem więc organizować koncerty, na których zbierano fundusze na ten szpital - opowiada o początkach projektu. - Nie oczekuję żadnych wyrazów wdzięczności. Jestem wdzięczny już za to, że mam możliwość, aby im pomagać dodaje. 

Pomaganie, tym razem w stylu Robbina Hooda, widać też w teledysku do "Raggamuffin Christmas" nagranym z Juniorem Reidem i Bounty Killerem. Główny bohater w tym clipie rozdaje drogie prezenty dzieciom w getcie. - Prezenty te pochodzą z drogiej dzielnicy, gdzie zostały wyrzucone. To rower, piłka, słuchawki. Główny bohater tylko próbuje zorganizować Boże Narodzenie dla tych, którzy zazwyczaj go nie mają - zdradza. 

Raggamuffin Christmas feat. Junior Reid and Bounty Killer/shaggymedia


Święta w telewizji i w sieci

Shaggy planuje spędzić święta z rodziną na jamajskiej plaży, ale już wiadomo, że Jamajczycy będą mogli zobczyć go w telewizji w show "Christmas Special", zaplanowanym do emisji w jamajskich telewizjach w pierwszy dzień świąt, 25 grudnia. - Wykonamy na żywo wszystkie piosenki z płyty. To będzie transmitowane na moim kanale Youtube oraz w jamajskich telewizjach TVJ i CVM o 21:00 czasu jamajskiego - zaprasza i zdradza, że podczas tego show będzie można zobaczyć i poznać historię m.in. tradycyjnego jamajskiego zwyczaju przebierania się w maski, jonkonnu. 

Shaggy w Strefa Dread, zapowiedź audycji 21-12-2020 (Czwórka)/Miroslaw Maken Dzieciolowski

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Shaggy

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 22.15

pj

Playlista