"Stan rzeczy" - autorska płyta Gutka

- Sam jestem złożony bardziej niż to z czym ludzie mnie kojarzą i chciałem się trochę odciąć od hip hopu -mówi Gutek. - Celowo, jako singiel w projekcie Gutek nie wybrałem utworu reggae tylko piosenkę "Co noc", która jest trochę bluesująca i trochę pop. Chciałem się zmierzyć z czymś innym, z czymś, czego do tej pory nie robiłem.
Gutek w autorskim projekcie  Stan rzeczy
Gutek w autorskim projekcie " Stan rzeczy"Foto: zdj. promoc. artysty
O Audycji

Aquarium in Dub - Lefty Rudeboy & Lee Scratch Perry 1200.jpg
Lefty Rudeboy - połączył legendę rosyjskiego reggae i jamajskiego wizjonera

Za chwilę premiera krążka "Stan rzeczy" Piotrka Gutkowskiego "Gutka". Jak zauważa prowadzący audycję Maken jest to mieszanka reggae z rockiem, a płyta nie jest za długa. - Mam płytę, na której jest dziesięć utworów. Lubię płyty, które mieszczą się na winylu, czyli takie 40. minutowe - mówi Gutek. - Zawsze jakiś stresik towarzyszy takiemu wydarzeniu, jakim jest wydanie płyty, ale nie wiąże się z taką tremą, jaką mają debiutanci. Mam już na koncie wiele płyt, na których się udzielałem i występowałem, więc wiem czym to się je. Jednak zawsze występuje trochę obawy przed krytyczną oceną, jak u każdego twórcy.


Posłuchaj
59:19 2021_04_12 22_01_04_PR4_Strefa_Dread.mp3 Gutek w rozmowie z Makenem  12.04.2021 22:01

 

Projekt powstał trzy lata temu i stopniowo się rozwijał. - Na początku musiałem zebrać pomysły i wiedzieć czego chcę. Potem szukałem ludzi z którymi mógłbym te pomysły realizować, następnie przystąpiliśmy do koncertowania, a dopiero potem do nagrywania - opowiada artysta. - Więc zastosowaliśmy szkołę "po staremu", czyli najpierw szlifujesz materiał i grasz go na żywo, dopiero potem go realizujesz w studio. Oczywiście można było to zrobić szybciej, ale myślę, że efekt końcowy byłby gorszy. Według mnie teraz utwory mają muzycznie większą głębię.


Gutek i jego "Stan rzeczy" - zapowiedź, Strefa Dread 


Jak podkreśla Gutek są to jego pierwsze autorskie próby, na płytę napisał zarówno teksty jak i muzykę. - Nigdy nie miałem do tego głowy. Indios Bravos zajmowało mi całą przestrzeń muzyczną, bo graliśmy sporo i już nie było specjalnie miejsca, żeby szukać jakiś projektów pobocznych, a w tych i tak się znajdowałem - opowiada w audycji. - Kiedy jednak Indios Bravos zawiesiło działalność zastanawiałem się, co dalej powinienem z tym zrobić, czego powinienem unikać, a do czego dążyć.


GUTEK - Co Noc


Wokalista doszedł do wniosku, że nie potrzebuje płyty z uznanym producentem, tylko zmierzenia się twórczością i odpowiedzią na pytanie "Co by było gdybym tworzył sam"? - Ludzie mnie znali jako wokalistę Indios Bravos, jako refrenowego Gutka, który pojawiał się w świecie hip-hopowym, czy też w interpretacjach kapel rockowych takich jak Happysad, czy zaproszeń od Grabarza - tłumaczy. - Były dla mnie cenne i dzięki nim docierałem do ludzi, którzy nie byli naturalnie moimi odbiorcami. Gdyby się oni wszyscy zastanawiali co Gutek sam chciałby pokazać i jaką ma wrażliwość, to oto doszliśmy do momentu kiedy jest to jasne.

Co oznacza "Stan rzeczy"? Jaki jest przekaz płyty, okładki i Gutka? Więcej w nagraniu audycji.

POSŁUCHAJ TAKŻE >>> drugiej godziny audycji z 12.04.2021>>>

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Piotrek Gutkowski (Gutek) 

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 22.05

aw

Playlista