Lefty Rudeboy połączył legendę rosyjskiego reggae i jamajskiego wizjonera

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 10:16
Boris Grebenszczikow to w Rosji legenda rocka, ale też człowiek, który jako pierwszy zaczął grać reggae w ZSRR. Lee Perry, jamajski twórca od lat mieszka w Szwajcarii. By ich połączyć, Lefty Rudeboy dodatkowo udał się w podróż na Karaiby. 
Aquarium in Dub - Lefty Rudeboy  Lee Scratch Perry
Aquarium in Dub - Lefty Rudeboy & Lee Scratch Perry Foto: mat.pras.
Maken Barry Dub Pistols Wrocław 1200.jpg
Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

- Wycieczka na Jamajkę była nieodzowną częścią tego albumu - przyznaje Lefty Rudeboy w rozmowie z Makenem. 


Posłuchaj
14:34 czwórka strefa dread 22.02.2021.mp3 Lefty Rudeboy opowiada o rosyjsko-jamajskiej współpracy muzycznej (Strefa Dread/Czwórka)

Boris Grebenszczikow i Lee Perry entuzjastycznie podeszli do wspólnego projektu. Jamajski artysta, producent i wokalista, znany również z rysunków, animacji, różnych opowieści, opublikował film wspierający projekt, w którym wzywa wszystkich Rosjan, aby uczynili go głównodowodzącym Imperium Rosyjskiego. Lefty Rudeboy, żartuje, że od tego czasu wjazd do Rosji jest dla Perry'ego zamknięty.

- Grebenszczikow i Perry obaj mają wspólne pochodzenie. Zarówno Boris, jak i Lee to potężne dżiny. Borys to mądry dżin z północy. A Scratch to ognisty dżin z południa. Razem tworzą jedność. Musiałem tylko połączyć ich w jedynych prawidłowych proporcjach - opowiada o współpracy z artystami Lefty Rudeboy. 

Na albumie odnajdziemy roots reggae w utworze "Babilon", dub w "Ryba zjada Babilon", calypso w "Dniach jabłek" czy dancehall w "Ivan i Danilo".  - W utworze "Ryba" jest też brzmienie Akwarium (zespół Grenbenszczikowa - przyp.red.), które uwielbiam - podkreśla producent. 


Johny Rockers 1200x660.jpg
Johny Rockers na 500. wydanie "Strefy Dread"!

Jak się okazuje Maken nie był pierwszym dziennikarzem, który zauważył ten wyjątkowy projekt. -Nasz album został zauważony w wielu krajach. Na przykład ludzie z Czech, Andriej i Inna Kuroczkin, byli zainspirowani nim do tego stopnia, że porzucili wszystko, udali się do wolnego miasta-państwa Christiania, gdzie nakręcili wideo do piosenki „Iwan i Danilo”. Nawiasem mówiąc, utworu z 1986 roku - opowiada gość Czwórki. 

POSŁUCHAJ TAKŻE drugiej godziny audycji z 22.02.2021 >>>

Producent zdradza też, że pracuje już nad kolejną płytą - albumem rosyjskiego Boba Marleya, artysty o pseudonimie RomaVPR. - To będzie jego pierwszy współczesny album, na skrzyżowaniu reggae i EDM. Następna będzie epicka saga o Pieczyngach w Babilonie. Pierwszy na świecie epicki dancehall - zapowiada. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Lefty Rudeboy (producent "Aquarium in Dub")

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 22.05

pj

Czytaj także

Dr. Ring-Ding: cały duch to zrozumienie i miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 22:00
- Zawsze było dla mnie ważne, żeby nieść przekaz jedności i wzajemnego zrozumienia - mówi Dr. Ring Ding. - W piosence "Unity" pojawiają się słowa "nieważna jest twoja płeć, kolor skóry, wiek czy narodowość". Wszyscy jesteśmy ludźmi i możemy ze sobą współżyć. Obojętne mi czy jesteś muzułmaninem, ateistą czy kimkolwiek. Jeżeli szanujesz mnie, ja szanuję ciebie - podkreśla.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń