Roots Cafe z krążkiem "Foroya". "Moc pozytywnych wibracji"

Roots Cafe to aż 12-osobowa formacja z Trójmiasta, a jej frontmanami są dwaj wokaliści: znany fanom polskiego rocka Adam Wolski z Golden Life oraz Mamadou Ba - pochodzący z Senegalu, muzyk, aktor i poeta. 
Roots Cafe podczas koncertu
Roots Cafe podczas koncertuFoto: materiały promocyjne
O Audycji

Jak opowiadał Adam Wolski, 12 osób to właściwie już niewielka orkiestra, jednak w grupie Roots Cafe udaje się utrzymać atmosferę twórczej pracy, a jednocześnie dobrej zabawy. - Każda osoba, która spotyka się na próbach i tworzy wspólnie z resztą nasze dźwięki, jest elementem składowym grupy, każdy dokłada tu swoją perłę. Cały czas muzycznie się ścieramy, ale się nie kłócimy, świetnie się bawimy, bo panuje rodzinna atmosfera i to jest bardzo ważne - opowiadał muzyk. 

Pierwszym albumem grupy była "Koniugacja", a muzycy gościli w Czwórce w 2018 roku, by o niej opowiedzieć. - Wciąż wirują nami te same dźwięki, choć rozszerzamy nasze zainteresowania i poszerzamy horyzonty - opowiadał Adam Wolski. - Chcemy się bawić muzyką i w ten sposób uprawiać granie. Kiedy cała nasza ekipa wspólnie rusza i powstają kolejne numery, czujemy, że nadchodzi czas, by wejść do studia. Tak powstała druga płyta - wspominał.

Krążek "Foroya", który ukazał się w grudniu 2021, zawiera 11 utworów, będących połączeniem gatunków: reggae, funk, afrobeat i rocka. Tytuł nie jest przypadkowy. - Foroya oznacza determinację, dążenie do celu - tłumaczył gość Czwórki. - Każdy z artystów w naszej grupie "pochodzi" z innego muzycznego świata. Zderzamy się w naszych dążeniach i powstaje taka "zupa", fuzja, którą słychać na krążku. Tworząc numery nigdy nie wiemy, co z tego ostatecznie wyjdzie. Każdy z nas po prostu się otwiera, dodaje coś od siebie. Inspirują nas dźwięki - opowiadał Adam Wolski. - Jestem z tej płyty zadowolony i bardzo się cieszę, że mogłem brać w tym udział - podkreślał.

Roots Cafe podczas koncertu/mat. promoc. Roots Cafe podczas koncertu/mat. promoc.

Zwiastunem albumu był wydany w listopadzie singiel zawierający utrzymane w duchu reggae i ska utwory "Gdynia" i "Sulemaye". Płytę "Foroya" zapowiadały także kompozycje "Oczekuj Najlepszego" i "Zarazem" prezentujące mieszankę stylistyczną afrobeat'u, soft rocka i funky.

- W pandemii byliśmy wszyscy mocno przybici, chcieliśmy więc, by ten utwór "Oczekuj najlepszego" był jasnym punktem w tym czasie. Chcieliśmy, by ta piosenka miała przesłanie, moc i dawała wiarę, że wszystko dobrze się skończy i wyjdziemy obronną ręką - opowiadał wokalista. 

Źr. Roots Cafe/Roots Cafe - Oczekuj najlepszego

Jak podkreślał Adam Wolski, siłą napędową grupy są występy na żywo podczas koncertów. - Uwielbiamy tańczyć na scenie. Koncert to najszczersza prawda o muzykach. W naszej ekipie dobrze się ze sobą czujemy także podczas prób, czy spotkań także z naszymi rodzinami i to widać na scenie - podkreślał Adam Wolski. 

Posłuchaj
60:33 2022_01_10 22_00_56_PR4_Strefa_Dread.mp3 O działalności i planach muzycznych grupy Roots Cafe opowiada Adam Wolski (Strefa Dread/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Adam Wolski (wokalista Roots Cafe)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 22.05

kd


Playlista