Bakshish z płytą "Ego". "Powiew świeżości i powrót do korzeni"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 09:50
- Kiedyś muzyka reggae niosła refleksję, była przejawem buntu, dziś jest już bardziej taneczna - mówił Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider i wokalista zespołu Bakshish. Nowy album polskich pionierów reggae i dub to szczególna płyta, bo pojawiła się na rynku w 40. rocznicę istnienia formacji.
Gospodarz Strefy Dread Maken i Jarek Jarex Kowalczyk, lider zespołu Bakshish
Gospodarz "Strefy Dread" Maken i Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider zespołu BakshishFoto: Czwórka

Bakshish powstał w Kluczborku. Jak wspominał w "Strefie Dread" Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider i wokalista zespołu, początki wspólnego grania to także początki wieloletnich przyjaźni. - Nie byliśmy muzykami, mieliśmy garaże, piaskownice na podwórkach, żeby móc się spotkać. To były grupy ludzi, takie załogi dzieciaków, które spędzały ze sobą czas. Spośród tych osób z czasem zaczęły się wyłaniać grupy, powstawały zespoły muzyczne - opowiadał. - Potem spotykaliśmy się z ekipami m.in. z Wrocławia, oni mieli winyle, a my kasety - wspominał. 

Artyści pojechali także do Jarocina, by zgłosić się do grania na festiwalu. - Śpiąc na polu namiotowym, doczekaliśmy się przesłuchań w domu kultury, i było ogromne "wow" - mówił muzyk. - W ten sposób zaczęła się nasza historia. 

Dziś artyści wydali kolejną płytą pod tytułem "Ego", który premierę miał poczas tegorocznej odsłony Ostróda Reggae Festival. Jest to krążek wyjątkowy, bo wydany został w 40. rocznicę istnienia formacji. - Muzyka reggae zawsze miała w sobie bunt, wspomnienia, przekaz - zaangażowanie od religijnego po społeczno-polityczne. Niosła refleksję, dawała pomysły na rozwiązanie twoich problemów. To była muzyka z treścią, która powstała na podstawie indywidualnych twórców. To było zawsze bardziej szczere i autentyczne. Dziś stało się muzyką po prostu bardziej taneczną - podkreślał. - Uczestniczymy dziś w takim nurcie "modern barok", wszystko sprzedaje się dzięki etykietom, a mniej dzięki zawartości.

Posłuchaj
63:07 2022_07_25 21_59_31_PR4_Strefa_Dread.mp3 Bakshish - Jarek "Jarex" Kowalczyk opowiada o twórczości grupy i płycie "Ego" (Strefa Dread/Czwórka) 

Sprawdź także:

Na krążku "Ego" znajdziemy 14 numerów, zabierających słuchaczy w podróż przez dziedzictwo zespołu, m.in. "Uczucia" i "Nie musisz", ale także "Rytm", "Anioł", "Polska", "Pierwszy". Niektóre z nich nagrane zostały przed laty, a dziś dostały p o prostu nowe życie i nowe emocje. Pojawiają się też dwa covery. - To idea, która mi przyświeca. Trudno nam cofnąć się w czasie, więc trzeba się spotykać, robić coś, czego nie mogliśmy z różnych przyczyn wcześniej robić. Chciałbym ponagrywać kolejne wersje piosenek, bo wiele z nich jest wciąż aktualnych - podkreślał gość Czwórki. 

Źr. Bakshishi - Nie musisz się już bać

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: ​Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider i wokalista zespołu

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 22.06

kd