Sara Brylewska o Róbrege 2022. Nowe reggae z klasyczną nutą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:05
- Lubię oglądać festiwale reggae sprzed lat, mam wrażenie, że wówczas panowała inna energia, bo ta muzyka była taką trochę rewolucją - opowiadała Sara Brylewska, córka Roberta Brylewskiego i współorganizatorka festiwalu Róbrege 2022.
Sara Brylewska i Maken
Sara Brylewska i MakenFoto: Czwórka

Jak piszą organizatorzy Grand Festival Róbrege jest najstarszym festiwalem muzyki alternatywnej w stolicy. Od 2019 roku impreza poświęcona jest zmarłemu Robertowi Brylewskiemu, który współorganizował ją pierwotnie wraz z Pawłem "Kelnerem" Rozwadowskim i Sławomirem Rogowskim. 

Pierwsze wydarzenia pod tym hasłem odbywały się już w 1983 roku, a potem - po przerwie - reaktywowano festiwal w 2013 roku. Tegoroczna edycja Róbrege odbędzie się 1 października w stołecznym Klubie Palladium. Na scenie pojawią się m.in. warszawska formacja Swyzee, Shashamane z południa kraju i krakowski twórca WaluśKontraKryzys, a także londyński Kiko Bun. - Ciekawa jestem występu Swyzee, ale cieszę się także na grupę Shashamane i projekt Kiko Bun, bo nie widziałam ich na żywo - podkreślała w rozmowie z Czwórką Sara Brylewska. Tegoroczny festiwal otworzy trójmiejska grupa Sekatory, która na koncie ma występ m.in. podczas Ostróda Reggae Festival

Posłuchaj
60:02 2022_09_26 22_02_24_PR4_Strefa_Dread.mp3 Sara Brylewska opowiada o historii Róbrege i zaprasza na tegoroczną odsłonę (Strefa Dread/Czwórka) 

Jedną z gwiazd związanych z Róbrege, które najbarwniej zapamiętała gość Czwórki, była grupa Misty in Roots, kapela, która występowała m.in. z zespołem Izrael Roberta Brylewskiego. - Choć oczywiście nie pamiętam ich koncertu w 1983 roku, mistycznym przeżyciem był ich późniejszy występ w Gdańsku - wspominała w rozmowie z Czwórką Sara Brylewska. - Dziś, oglądając archiwalne festiwale reggae, po prostu szukam wzrokiem rodziców. Lubię zagłębiać się w historię zarówno Izraela, jak i innych zespołów, w których uczestniczyli. To były inne czasy, inna energia, to, co się działo, było trochę rewolucyjne - podkreślała Sara Brylewska. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Sara Brylewska

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 22.05

kd