Poszukiwacze skarbów są wśród nas!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 11:00
Poszukiwaniem skarbów zajmują się głównie mężczyźni. – To ciężka, niebezpieczna robota, na dodatek często balansująca na granicy prawa – przekonują detektoryści-amatorzy.
Audio
  • Jak zostać poszukiwaczem skarbów? (Audycja nr 1/Czwórka)
  • Archeolog Hubert Kowalski tłumaczy, dlaczego śmietniki to kopalnie skarbów (Audycja nr 1/Czwórka)
  • Jak działa czarny rynek dzieł sztuki? (Audycja nr 1/Czwórka)
Doniesienia o złotym pociągu z Wałbrzycha rozpaliły wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Czy w Polsce rzeczywiście jest jeszcze w tej kwestii coś do odkrycia?
Doniesienia o "złotym pociągu" z Wałbrzycha rozpaliły wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Czy w Polsce rzeczywiście jest jeszcze w tej kwestii coś do odkrycia?Foto: Pixabay/Pezibear/dom. publiczna

Najczęściej spotykają się w weekendy. - Wybieramy miejsca pod dużymi aglomeracjami i szukamy historycznych przedmiotów, na przykład z czasów wojny - tłumaczy Robert Wit Wyrostkiewicz z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Eksploratorzy.pl". - To są najbardziej pożądane obiekty wśród poszukiwaczy.

Choć bywa, że poszukiwacze zupełnie inaczej definiują pojęcie "skarb". - Czasami to, co dla nas ma niezwykłą wartość, dla konserwatora zabytków nie znaczy nic - tłumaczy gość Czwórki. - Tak jest na przykład z psimi numerkami ewidencyjnymi, które w Polsce wydaje się już od dwustu lat i dla kolekcjonera są rarytasem.

Nasz ekspert opowiada też o erotycznym znalezisku w XVIII-wiecznej szkole szermierki i tłumaczy, w jaki sposób kret stał się sprzymierzeńcem poszukiwaczy skarbów. W audycji rozmawiamy także z archeologiem Hubertem Kowalskim, który opowiada o czarnym rynku dzieł sztuki i wyjaśnia, co powinniśmy zrobić, kiedy znajdziemy skarb.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzi: Mariusz Infulecki, Michał Migała

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 6.30

kul/mg