Nieprzeciętni 2022. Poznaj finalistów - Marcelina Rosińska i Bartosz Ostałowski

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 09:40
Znamy dziesiątkę wyjątkowych osób wybranych przez jury plebiscytu Nieprzeciętni 2021. Do 12 czerwca można na nich głosować. W "Strefie prywatnej" rozmawiamy z finalistami. Gośćmi Czwórki byli Marcelina Rosińska i Bartosz Ostałowski. 
Marcelina Rosińska, Bartosz Ostałowski - finaliści Nieprzeciętnych 2022
Marcelina Rosińska, Bartosz Ostałowski - finaliści Nieprzeciętnych 2022Foto: Nieprzeciętni 2022

10 wyjątkowych osób znalazło się w finale Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni 2022. Zostały ostatnie dni na oddanie swojego głosu (głosujemy do 12 czerwca) i wybranie laureata. 

Nieprzeciętnego 2022 poznamy na finałowej gali, która odbędzie się 23 czerwca. Teraz czekamy na Wasz ruch - GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<

Marcelina Rosińska - założycielka fundacji na rzecz zdrowia psychicznego

O depresji mówi się coraz więcej, jednak wciąż miliony osób cierpią z powodów zdrowia psychicznego. Depresja zabiera więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych. Potrzebę pomocy, profilaktyki i edukacji w tej kwestii zauważyła Marcelina Rosińska. 

Tata Marceliny zdradza, że nasza finalistka Nieprzeciętnych 2022 już od wczesnych lat była aktywna społecznie. - Już od gimnazjum chciała robić coś dla innych - podkreśla. - Wokół swoich pomysłów zbierała grupę ludzi, przyjaciół - dodaje. 

Nie inaczej było z Fundacją Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, którą założyła Marcelina Rosińska. - Widziałam, że wielu moich rówieśników cierpi na różne trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Jednak nie sięgali po fachową pomoc, nie zgłaszali się do psychologa czy psychiatry, ponieważ czuli, że to coś złego - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Trzeba pamiętać, że najlepszą rzeczą, którą możemy dla siebie zrobić w kryzysie psychicznym, to zwrócenie się o pomoc, zadbanie o siebie. Postanowiłam znaleźć sposób, jak połączyć te osoby ze specjalistami - dodaje. 

Pomysł na taką fundację powstał podczas zajęć na Akademii Praw Człowieka. Tam Marcelina poznała Marę z Niemiec i Kristal z USA. - Każda z nas pochodzi z innego kraju, z innej rodziny, z innej religii. Jednak wszystkie miałyśmy jakieś trudności w aspekcie zdrowia psychicznego. Jednogłośnie stwierdziłyśmy, że to, co by nam mogło pomóc w wyzdrowieniu, to jedna osoba, która by nas wysłuchała, porozmawiała z nami, zaprowadziła do psychologa - mówi Marcelina Rosińska. 

Przez 8 miesięcy Marcelina pracowała nad projektem. Dziś tworzy oddolny system wsparcia dla osób borykających się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. W Fundacji mogą one liczyć na wsparcie wolontariuszy, którzy wysłuchają, pomogą w sprawach formalnych i w przychodni, i na uczelni. Fundacja prowadzi też szeroką działalność edukacyjną. - O tych problemach trzeba mówić szerzej, trzeba ludzi uczyć - podkreśla gość Czwórki. 

Dziś podopiecznymi Fundacji jest ponad 1000 osób.

Posłuchaj
12:10 czwórka strefa prywatna 06.06.2022 marcelina rosińska1.mp3 Marcelina Rosińska, finalistka Nieprzeciętnych 2022, opowiada o swojej pasji (Strefa Prywatna/Czwórka)

Marcelina Rosińska w 2021 roku znalazła się na liście Forbesa 25 Polaków poniżej 25 roku życia, którzy zmieniają społeczno-gospodarcze oblicze Polski, oraz zwyciężyła w konkursie INICJATORY 2021 na najlepszą inicjatywę stworzoną w Poznaniu. 

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

Bartosz Ostałowski - kierowca sportowy, który samochód prowadzi … stopą

Bartosz Ostałowski jest jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który samochód prowadzi stopą. Obok motosportu drugą jego wielką pasją jest malarstwo. 

Sławek, menadżer i kolega Bartka, mówi, że Czwórkowy finalista to osoba, za którą ciężko jest nadążyć. - Bartek nie boi się żadnych wyzwań, ma głowę pełną pomysłów - podkreśla. - Startuje w zawodach, prowadząc auto stopami, ale co warto podkreślić, ściga się, startuje na równych zasadach z pełnosprawnymi kierowcami - dodaje. - Jest fenomenem na skalę światową. 

- Obie ręce straciłem w wypadku. Wtedy mój cały świat się zawalił. Nie widziałem perspektyw na przyszłość. Nie wiedziałem, jak wykonywać zwykłe czynności: jedzenie, ubieranie się, obsługa komputera. To było bardzo poważne zderzenie z rzeczywistością - wspomina Bartosz Ostałowski. - Postanowiłem jednak powalczyć o moje pasje i dawne życie. Zawsze dążyłem do tego, by jeździć, ścigać się - to było moje marzenie - dodaje. 

Bartosz w sieci znalazł film z kierowcą bez rąk, który swoje auto z automatyczną skrzynią biegów prowadził stopą. - Pomyślałem, że to jest to - opowiada. - W pierwszych chwilach po wypadku zrezygnowałem z motopasji, myślałem, że to już koniec. Ale wróciłem na tor. Pierwsza jazda to był niesamowity moment. Wróciłem do intensywnych treningów, by jak najlepiej przygotować się do prowadzenia. Wyzwania pokonuję każdego dnia - dodaje. 

Drugą pasją Bartka jest malarstwo. Po wypadku był przekonany, że sztuką też nie będzie się mógł zajmować. - Trafiłem na artystów z wydawnictwa Amon, oni malują stopami lub ustami. Nie byłem w stanie odróżnić ich obrazów od obrazów osób malujących rękami - podkreśla. - Wróciłem też do malarstwa - dodaje. 


Posłuchaj
10:21 czwórka strefa prywatna 06.06.2022 bartosz ostałowski 2.mp3 Bartosz Ostałowski, finalista Nieprzeciętnych 2022, opowiada o swojej pasji (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Bartosz Ostałowski posiada międzynarodową licencję wyścigową FIA i z sukcesami rywalizuje na równych zasadach ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski oraz ligach europejskich. W sezonie 2019 Bartosz zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Driftingowych Mistrzostw Polski i tym samym wywalczył tytuł Driftingowego Wicemistrza Polski.


***

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA I WYGRAJ NAGRODY. TUTAJ! <<<

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Bartosz Ostałowski, Marcelina Rosińska (finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2022) 

Data emisji: 06.06.2022

Godzina emisji: 20.16

pj