Droga Pana Cogito. Herbertowski Sopot

Pan Cogito w Sopocie to nie tylko życie poetyckie Zbigniewa Herberta, a także szara rzeczywistość - studia, praca, ale i pierwsza miłość.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Beata Kwiatkowska/Czwórka
O Audycji
Tytuł Droga Pana Cogito. Herbertowski Sopot
Prowadzący Kwiatkowska Beata
Opis 

Sopot w 1947 roku był miastem wielu intelektualistów, przedwojennych inżynierów ze Lwowa, z Wilna. Był to jeszcze czas względnej wolności. W takim mieście pojawił się Zbigniew Herbert. - Zbigniew Herbert pojawił się w Sopocie w wakacje 1947 roku. Wcześniej zamieszkali tu jego rodzice - opowiada Tomasz Kot, dziennikarz "Kuriera Sopockiego" i pracownik biblioteki publicznej. - Przez cały pobyt w Sopocie Zbigniew Herbert wstydził się podawać swój adres, bo wraz z rodzicami zamieszkiwał przy Bieruta 8 - dodaje. 

Dom Herberta znajdował się zaledwie 300 metrów od plaży i mola. - Zachował się fragment listu Herberta do przyjaciela, w którym opisuje, jak wygląda plaża w Sopocie w sezonie - mówi rozmówca Beaty Kwiatkowskiej i przytacza opis plażowicza intelektualisty, młodzieńców z piłką, człowieka z walizką czy entuzjastek opalania. 

Tomasz Kot wspomina też o wyjątkowej miłości Zbigniewa Herberta do starszej od niego, zamężnej matki czterech córek Haliny Miziołek. Jakie były losy tej miłości? Czy to przez nią Herbert wyjechał z Sopotu? 

Zapraszamy na kolejne reportaże Beaty Kwiatkowskiej z cyklu "Droga Pana Cogito" >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 21.16

pj/kd

Playlista
Tagi
Playlista