Droga Pana Cogito, czyli Zbigniew Herbert w podróży

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 13:30
Z okazji obchodów Roku Herberta kolejna odsłona cyklu reportaży Beaty Kwiatkowskiej pt. "Droga Pana Cogito". Podążamy tropem poety.
Herbert w Toruniu
"Herbert w Toruniu"Foto: Beata Kwiatkowska/Czwórka

Podróże były pasją Zbigniewa Herberta. Wiedeń, Francja, Anglia, Włochy, Holandia i Belgia, ale także Nowy Jork, czy Los Angeles - to miejsca, w których bywał i tworzył. W dźwiękowych opowieściach pokażemy polskie miasta z perspektywy "Pana Cogito".


Czytaj także
Herbert_pap_1200.jpg
Spotkanie z Panem Cogito w książce "Herbert Biografia"

W Krakowie Zbigniew Herbert studiował ekonomię, uczęszczał na wykłady na ASP oraz rozpoczął studia prawnicze. Kontynuował je w Toruniu, gdzie do dziś krążą legendy o akademiku, w którym mieszkał. Także w Toruniu studiował filozofię. Od 1948 mieszkał w Sopocie, gdzie pracował w różnych zawodach, między innymi w banku. Pracował także w Muzeum Okręgowym, jako nauczyciel w podstawówce. Zarabiał sporządzając bibliografie, kwerendy biblioteczne, od 1952 roku był płatnym krwiodawcą. Warszawa, Sopot, Toruń, Kraków - po tych miastach "krążył" Pan Cogito i właśnie tam przecinały się jego drogi.

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Pierwsza odsłona cyklu "Droga Pana Cogito" została wyemitowana w czwartek 26 lipca o godz. 21.15 przed 20. rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta, a ostatnią można było usłyszeć w okolicy 94. rocznicy urodzin poety. Autorem cyklu jest Beata Kwiatkowska.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego reportażu z cyklu "Droga Pana Cogito" >>>

***

Czwórka zaprasza do słuchania na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

kul/ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Droga Pana Cogito. Warszawskie impresje Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 11:00
- Miałem szansę w życiu zwiedzania różnych miejsc interesujących - mówił w jednym z wywiadów Zbigniew Herbert. Dziennikarka Beata Kwiatkowska postanowiła ruszyć w podróż śladami poety.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Toruń Pana Cogito" w dźwięku Beaty Kwiatkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 08:57
Zbigniew Herbert ma swoją tablicę na budynku Collegium Maius, pisał ironiczne "Katarzynki" i jako student uciekał przed pluskwami, które zadomowiły się w akademiku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga Pana Cogito. Herbertowski Sopot

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 21:17
Pan Cogito w Sopocie to nie tylko życie poetyckie Zbigniewa Herberta, a także szara rzeczywistość - studia, praca, ale i pierwsza miłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga Pana Cogito. Zbigniew Herbert w Krakowie i Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 13:29
Z okazji obchodów Roku Herberta kolejna odsłona cyklu reportaży Beaty Kwiatkowskiej pt. "Droga Pana Cogito". Podążamy tropem poety.
rozwiń zwiń