Portfel studenta. Sytuacja materialna żaków pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 18:35
Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi badanie, które pozwala stworzyć kompleksowy raport opisujący funkcjonowanie systemu wsparcia materialnego studentów. Ma on również zawierać rekomendacje, jak go poprawić. 
W obliczu inflacji, sytuacja finansowa studentów nie jest najlepsza
W obliczu inflacji, sytuacja finansowa studentów nie jest najlepszaFoto: shutterstock/pathdoc

Rekordowa inflacja, wzrost kosztów utrzymania i coraz wyższe ceny biją po kieszeni wszystkich Polaków, a zwłaszcza odbijają się na sytuacji tych najgorzej sytuowanych i studentów.


Sytuacja studentów pod lupą

- Sytuacja finansowa studentów nie jest najlepsza, dlatego  między innymi, przygotowujemy badanie dotyczące systemu wsparcia materialnego studentów - mówi Dawid Świadkowski, dyrektor Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Ma dać ono pewne odpowiedzi i wskazówki, jak studenci postrzegają aktualny system wsparcia, ocenę, czy on jest efektywny i jeśli nie, to jak możemy go usprawnić.

Wielu studentów dotychczas mogło liczyć na wsparcie rodziny i bliskich. Wzrost cen jednak ma realny wpływ na ich zasobność ich portfeli i możliwości finansowe. To diametralnie może mieć przełożenie na studenckie życie. - Wielu studentów łączy studia z pracą i to nie jest tylko praca na pół etatu, ale często na cały etat plus studia dzienne - tłumaczy gość Czwórki. - Myślę, że to może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i dobrostan studentów. Dlatego zależy nam, żeby kompleksowo przeanalizować obecny system i znaleźć rekomendacje, które mogą żakom realnie pomóc.


Badanie, które może pomóc

Dlatego Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów zbiera opinie od samych zainteresowanych oraz ich pomysły. Wystarczy poświęcić pięć minut i wypełnić kwestionariusz znajdujący się na ich stronie. - Można się anonimowo wypowiedzieć w kwestii regulacji i zasad dotyczących przyznawania stypendiów. Można zawrzeć informacje czy ich wysokość jest wystarczająca i rzeczywiście jest realną pomocą - wyjaśnia Dawid Świadkowski. - Opisać można także swoje wnioski i pomysły, które będą rekomendacjami dla władz. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda się coś zmienić w tym systemie, ponieważ my jako beneficjenci sami widzimy jak to działa i wiemy, co można zrobić lepiej i co można poprawić.

Zobacz także: 

Systemy stypendialne w jednym miejscu

Póki co, w nowym roku akademickim można będzie korzystać ze znanych już systemów stypendialnych. Kompleksowe informacje na ich temat można znaleźć na portalu mojestypendium.pl. - Apogeum sezonu na stypendia trwa od czerwca do końca września, ale my już teraz polecamy, żeby mieć rozeznanie i wiedzę na temat ich przyznawania - mówi Weronika Madejek z portalu Moje Stypendium. - Oferta jest bardzo szeroka, więc warto zajrzeć na naszą stronę. Są stypendia skierowane do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców.

W puli są stypendia naukowe, socjalne, ale także artystyczne, sportowe czy za działalność społeczną. Można ubiegać się o stypendia regionalne, ogólnopolskie i zagraniczne. Różnorodność stypendiów jest duża, tak jak ich wysokość. - Kwoty wahają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, gdy mowa o małych lokalnych programach, nawet po kilka tysięcy złotych wsparcia miesięcznie - tłumaczy rozmówczyni Mateusza Kulika. - Są stypendia, które są dodatkiem i nagrodą, ale są takie, które są w stanie nas w stu procentach utrzymać w danym mieście.


Posłuchaj
13:15 Czwórka/Dajesz Radę - portfel studenta 30.03.2023.mp3 W audycji mówimy o badaniu dotyczącym sytuacji materialnej studentów oraz programach stypendialnych (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Pierwszym krokiem do ubiegania się o stypendium jest zazwyczaj przesłanie aplikacji. Liczy się tutaj m.in. średnia ocen, olimpiady, konkursy, wolontariat, ale także aktywności w samorządzie szkolnym czy studenckim. Ważna może się okazać także znajomość języków obcych, udział w kołach zainteresowań oraz indywidualne dokonania na różnych polach. - Zasady przyznawania stypendiów określane są regulaminami, z którymi warto się zapoznać - podkreśla Weronika Madejek. - Bardzo dużo programów stypendialnych kładzie coraz większy nacisk na działalność społeczną. My też zachęcamy, żeby być aktywnym w swojej lokalnej społeczności i udzielać się w wolontariacie.


***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Goście: Dawid Świadkowski (dyrektor Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów), Weronika Madejek (portal Moje Stypendium)

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 14.15

aw