"Szumopolita" długo oczekiwany debiut zespołu Bruklin

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 08:19
Bartek Makrocki i Rafał Napieralski, muzycy zespołu Bruklin odwiedzili studio Czwórki. Opowiedzieli o korzeniach zespołu i albumie "Szumopolita", który był już gotowy dwa lata temu, ale dopiero w 2023 został wydany. 
Muzycy zespołu Bruklin - Rafał Napieralski i Bartłomiej Makrocki
Muzycy zespołu Bruklin - Rafał Napieralski i Bartłomiej MakrockiFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • Zespół Bruklin wydał swój debiutancki album "Szumpolita". 
  • Płyta była gotowa już dwa lata temu. Prace jednak przeciągały się. 
  • Ostatnim utworem dołączonym do albumu jest "Nie wiem". Piosenka jest efektem wyzwania rzuconego muzykom przez ich wytwórnię. 

Dziś Bartek Makrocki, wokalista i Rafał Napieralski, gitarzysta to muzycy kwintetu z Łodzi. Możemy ich jednak pamiętać z innych muzycznych składów. Rafał Napieralski grał w zespole Overhood. - To był zespół nieokrzesany, napędzany niepohamowaną, spontaniczną energią - mówi muzyk. - Dobrze nam szło, ale jako młoda grupa popełniliśmy wszystkie błędy niedoświadczonych artystów. Teraz odrobiliśmy pracę domową i po kilku zmianach składu, które wynikały z różnych kwestii artystycznych i życiowych, byliśmy zdeterminowani, by grać. Chcieliśmy w tym składzie pozostać, ale brakowało nam wokalu. 

Bruklin - przestrzeń dla wokalisty

Gości Bartka Koziczyńskiego przyznają, że poszukiwanie wokalisty do zespołu rockowego nie jest łatwą sprawą. - Pamiętaliśmy Bartka z koncertu na juwenaliach, na których graliśmy my jako Overhood i Bartek ze swoim ówczesnym zespołem - mówi Rafał Napieralski. - Poszukując wokalisty, przypomnieliśmy sobie o nim i zaprosiliśmy na próbę. 

Rafał Napieralski podkreśla, że doświadczenie nauczyło muzyków, że gdy przychodzi do zespołu wokalista z własnym stylem to, dobrze jest znaleźć wspólny kierunek dalszych prac. - Wtedy balast związany z Overhood zostawiliśmy za sobą - zdradza. - Stwierdziliśmy, że damy Bartkowi więcej przestrzeni. Tak powstał Bruklin, a Bartek zdecydował, że robimy piosenki - dodaje. 


Posłuchaj
55:52 2023_11_10 22_04_38_PR4_Rock_Block.mp3 Muzycy zespołu Bruklin opowiadają o swojej płycie (Rock Blok/Czwórka)

 

- Wydaje mi się, że we wcześniejszych projektach, z którymi byłem związany, było więcej melancholii - opowiada Bartek Makrocki. - Na spotkaniu z muzykami Bruklina pierwszy raz poczułem taką chemię z zespołem. To był 2018 rok. 

Szybka epka i oczekiwanie na debiut

Bardzo szybko po skompletowaniu składu muzycy wydali debiutancką epkę, do czego przyczyniła się wygrana na przeglądzie zespołów rockowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, na który wcale nie jechali z entuzjazmem. Tak wygrali voucher do studia nagrań. 

Epka powstała błyskawicznie, jednak na wydanie płyty długogrającej musieliśmy poczekać dłużej. "Szumopolita" była gotowa już dwa lata temu, ale ukazała się dopiero w 2023 roku.

- Za każdym razem, gdy próbowaliśmy ją wydać to, pojawiało się coś nowego, nowa propozycja - mówi Bartek Makrocki. - Najpierw była to pierwsza wytwórnia - rozmowy, a potem cisza. Później decyzja o tym, że wydajemy to sami, ale pojawiła się kolejna propozycja. Zatrzymaliśmy się na trzeciej i to był dobry wybór. 

Nagrywać "Szumpolitę" łódzcy muzycy ruszyli do Andrzeja Puczyńskiego ze studia Izabelin. - Trzeba było się zmierzyć z legendą Andrzeja - zdradzają. - Byłem przerażony. Jak zaśpiewać przed człowiekiem, dzięki któremu powstały jedne z najważniejszych zespołów w Polsce - wydały swoje debiutanckie albumy - wspomina wokalista. - Andrzej okazał się cudownym i ciepłym człowiekiem, fantastycznie mi się z nim pracowało. 

Bruklin - Wspomnienie [Official Music Video]/Bruklin

Co znaczy "Szumopolita"?

Tytuł albumu jest neologizmem, ale objaśnia go nieco utwór "Szum", w którym wybrzmiewają odgłosy telefonów, komputerów, tytułowe szumy. - To chaos współczesnych czasów, który atakuje człowieka - przyznają goście Bartka Koziczyńskiego. - Gdy płyta się klarowała pod względem twórczym, już wiedzieliśmy jak będzie brzmieć, ukierunkowała nas myśleniem, to ten szum, który nas otacza, uświadomił nam, że to, co gramy, to nasza próba wyciągnięcia, odfiltrowania tego, co wartościowe - podkreślają. 

Na albumie nie brakuje też piosenki o miłości - "Bazylia". Bartek Makrocki zdradza, że większość tekstów jest wzięta z jego życia, a piosenki o miłości mają coś takiego w sobie, że łatwo się je pisze. 

Ostatnim utworem, który został dołączony do albumu, jest piosenka "Nie wiem". Jest efektem wyzwania, jakie muzykom rzuciła wytwórnia. - W kilka tygodniu nagraliśmy ten utwór i dołączyliśmy do pierwotnego materiału - mówią muzycy. 

Bruklin - Nie Wiem [Official Visualizer]/Bruklin

Sprawdź też:

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Bruklin (Rafał Napieralski, Bartłomiej Makrocki)

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 22.15

pj/gs

Czytaj także

Kim Nowak z płytą "My". Album z odkurzonych przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 11:00
"My" to tytuł nowej płyty zespołu Kim Nowak. Michał Sobociński, Fisz i Emade Waglewscy oraz Staszek Wróbel nagrali album z tęsknoty za za tym, co w rockowym graniu najważniejsze: energetycznym, bezpretensjonalnym brzmieniem i niebanalnym przekazem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Lins i "Omen". Album w mrocznym, mitologicznym klimacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 17:40
Kasia Lins powróciła ze swoim czwartym solowym albumem "Omen". - Posługuję się bóstwami, tym razem mitologicznymi, bo jest mi to jakoś najbliższe, jakieś nieosiągalne i takie dalekie - mówi artystka w Czwórce. - Są poza zasięgiem, dlatego tak pociągające i tak ponętne dla mnie. 
rozwiń zwiń