Amarok i płyta "Hope". Nadzieja jest tu siłą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 11:31
Amarok powraca z nową płytą. To trzecia cześć trylogii na "H". Po "Hunt" i "Hero" przyszedł czas na "Hope", krążek, na którym na pierwszy plan wybija się nadzieja, która jest siłą. 
Michał Wojtas oraz Konrad Zieliński - muzycy zespołu Amarok
Michał Wojtas oraz Konrad Zieliński - muzycy zespołu AmarokFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • Amarok powraca z nową płytą. Album "Hope" zamyka muzyczną trylogię. 
  • Amarok przyciąga dźwiękami progresywnego rocka, ale też samą okładką płyty, która nawiązuje do klasycznych dzieł Storma Thorgersona.
  • Materiał na najnowszy album powstawał pół roku. Praca przerywana była wyjazdami na zagraniczne koncerty.

Trzy albumy zespołu Amarok łączy nie tylko wspólny motyw krótkich, anglojęzycznych tytułów rozpoczynających się od litery "h". Stanowią one również spójną całość pod względem muzycznym i tekstowym. - Jest na nich jakiś wspólny przekaz, teksty też mają wspólne mianowniki. Teraz jesteśmy na etapie nadziei - mówi Michał Wojtas. - Początkowo nie było planu na trylogię, ten pomysł pojawił się dopiero pod koniec nagrywania pierwszej płyty. To był wtedy jeszcze mój solowy projekt. Miałem dużo muzyki do tego albumu. Ona została również przemycona na płytę "Hero" i na albumie "Hope" też usłyszymy muzyczne fragmenty, które powstały w tamtym czasie. Tworząc tamtą płytę, uznałem, że warto zrobić trylogię.

Amarok - organicznie i analogowo. Bez AI

Amarok przyciąga dźwiękami progresywnego rocka, ale też samą okładką płyty, która nawiązuje do klasycznych dzieł Storma Thorgersona, który pracował dla najsłynniejszych zespołów rocka progresywnego, ale nie tylko. Bartek Koziczyński podejrzewał, że okładka "Hope" została stworzona z udziałem AI. - Nic podobnego - zaprzeczyli muzycy w studiu. - Tu mówimy o jak najbardziej ludzkiej inteligencji. Kacper Kwiatkowski wraz z małżonką tworzą fenomenalny team fotograficzny. Zrobili prawdziwe zdjęcie, gdzie modelka, Patrycja Ciołko, weszła do jeziora. To wszystko jest autentyczne, choć później poddane graficznym zabiegom. Tu nie ma sztucznej inteligencji. 

Próżno też szukać AI w dźwiękach Amaroka. - Dziś pytanie o sztuczną inteligencję jest na czasie. Jednak sytuacja jest na tyle świeża, że jeszcze nie mam wyrobionego zdania na temat jej wykorzystania, ale trochę mnie przeraża - przyznaje Konrad Zieliński. - Z jednej strony przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji w krótkim czasie można uzyskać coś dobrego, ale z drugiej strony brakuje w tym duszy. My jesteśmy absolutnie analogowi i organiczni. 


Posłuchaj
09:40 czwóka rock blok 05.04.2024 amarok 22.16.mp3 O najnowszej płycie Amarok, "Hope", opowiadają muzycy zespołu (Rock Blok/Czwórka)

 

Nadzieja i siła

Wszystkie teksty zespołu pisze Marta Wojtas. - Tu "nadzieja/hope" nie jest jakimś zwykłym słowem, jakimś światełkiem. Ona ma związek z siłą, której ludzie tak potrzebują - mówi Michał Wojtas. - Czasy, w których żyjemy, pokazują nam, jaką siłę ma nadzieja. 

"Welcome", który się przyśnił

W utworze "Welcome" kompozycyjnie i wokalnie lider zespołu ustąpił miejsca Konradowi Zielińskiemu. - Michał niełatwo wpuszcza innych do swojego stawu, ale tym razem wpuścił. Utwór "Welcome" ma nietypowe pochodzenie, bo mi się przyśnił - zdradza muzyk. - Wstałem i chwyciłem za dyktafon, by to utrwalić jakkolwiek. Potem szlify jeszcze przychodziły na spacerze z psem. Nagrałem do niego wokal, by pokazać Michałowi, jak to widzę. 

Amarok - Welcome/Amarok Official

Od początku prac nad "Hope" muzycy pracują we trzech. - Podczas pracy nad tym albumem każdy mógł przygotować, co chce. Lubimy, jak każda płyta wnosi coś nowego, ale żeby to stylistycznie do siebie pasowało - mów Michał Wojtas. - Chłopaki też zostawiają w tym swoje serca. 

Materiał na najnowszy album powstawał pół roku. Praca przerywana była wyjazdami na zagraniczne koncerty - do Francji, Holandii, ale też Ameryki Południowej, gdzie muzycy gościli w Gujanie Francuskiej. 

Polska muzyka progresywna to nasz towar eksportowy. Potwierdzają to sukcesy zespołu Riverside. - Ta muzyka ma wielu fanów w różnych miejscach świata. Czy Amarok gra w Holandii, Belgii, Francji, czy Niemczech, wszędzie czeka nas ciepłe, miłe przyjęcie.  


Amarok - Insomnia/Amarok-Insomnia

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Amarok (Michał Wojtas i Konrad Zieliński)

Data emisji: 05.04.2024

Godzina emisji: 22.16

pj/wmkor

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pökitzø z płytą "niePokój". Numery na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 17:30
W muzyce podoba im się to, że jest nośnikiem energii. Ważny jest też przekaz i dzielenie się przemyśleniami. Członkowie zespołu Pökitzø opowiadają o płycie "niePokój". 
rozwiń zwiń