"Warszawa niezaistniała". Alternatywna stolica w architekturze

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 19:10
W dwudziestoleciu międzywojennym powstało wiele projektów, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego, wiele realizacji przerwała II wojna światowa. Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby te projekty zostały zrealizowane?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Daniel_Nebreda

"Warszawa niezaistniała" to tytuł wystawy, która prezentuje projekty powstałe na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Zaprezentowana architektura i urbanistyka doskonale odzwierciedlają nastroje drugiej połowy lat 30. – epoki, w której modernizacyjne ambicje młodego państwa splotły się nierozerwalnie z duchem nacjonalizmu i militaryzmu. Jak wyglądałaby dziś nasza stolica, gdyby te budynki powstały? O tym w pierwszej godzinie opowie Jarosław Trybuś, historyk i urbanista.  

W audycji opowiemy też o VIII odsłonie muzycznego projektu Stage4You. To program muzyczny, którego celem jest wyłonienie młodych twórców dobrej muzyki oraz danie im szansy na zaprezentowanie swoich umiejętności. O tym, kto w wkrótce może stać się nową gwiazdą polskiej sceny muzycznej opowie dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski.

Po godzinie 11.00 spotkamy się też z Piotrem Kogutem, pomysłodawcą inicjatywy "Dom Spokojnej Książki", a na koniec w żółtym studiu Czwórki pojawi się też Kinga Michalska z najświeższymi rekomendacjami wydawniczymi. 

***

Na audycję "Stacja Kultura" we wtorek (28.01), po godz. 10.05 zaprasza Kasia Dydo.

Zobacz więcej na temat: Czwórka