Terapeutyczna rola książki. Jakub Małecki o powieści "Horyzont"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:19
Wiele lat ciężkiej pracy i kolejne znakomite książki - to nie mogło pozostać niezauważone przez środowisko filmowe. Najnowsza powieść autora "Horyzontu" Jakuba Małeckiego wkrótce trafi wkrótce na duży ekran.
Audio
  • O zjawisku PTSD w książce "Horyzont". Literatura jak terapia (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ArmyAmber/pixabay

Okładka książki "Horyzont" Jakuba Małeckiego Okładka książki "Horyzont" Jakuba Małeckiego

Czy literatura powinna mieć funkcję?

Za reżyserię odpowiada Bodo Kox, twórca "Człowieka z magicznym pudełkiem" czy "Dziewczyny z szafy”. Jakub Małecki, autor opowiadań i powieści" "Dygot", "Ślady", "Rdza" "Nikt nie idzie" jest laureatem m.in. Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, był nominowany  do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus", czy Nagrody im. Stanisława Barańczaka, a jego książki tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński i hebrajski. 

Zdaniem autora goszczącego w studiu Czwórki - nie. - Nie powinniśmy jej zubażać, nadając jej określoną rolę. Książki są bardzo różnie i każda z nich inaczej wpływa na człowieka. Chciałbym, żeby moje książki zostawiały w ludziach jakiś ślad, żeby po jej przeczytaniu stawali się odrobinę innym człowiekiem - mówił Jakub Małecki. 

Książka jak terapia?

Choć jej nie zastąpi, może wiele dać czytelnikowi. - Czytający ma możliwość skonfrontowania własnych doświadczeń z podobnymi, które spotykają bohatera powieści. Na tym moim zdaniem polega terapeutyczna rola książki. Czytelnik uświadamia sobie, że jego przypadek nie jest odosobniony - mówił pisarz. 

Terapeutyczny wymiar tworzenia literatury opisuje też w swojej najnowszej powieści. Główny bohater, Maniek jest żołnierzem, który po powrocie z Afganistanu mierzy się z zespołem stresu pourazowego. Lekarz, który pomaga mu zapanować nad traumą, zaleca mu... napisanie książki na podstawie własnych wspomnień. I choć pierwotnie wzbrania się przez tym pomysłem, ostatecznie tworzy alternatywny świat, w którym opisuje bolesną przeszłość. 

Czy taki rodzaj terapii pomógł bohaterowi w poradzeniu sobie z traumą? Dlaczego autor postanowił opisać zjawisko PTSD? Kim są bohaterowie powieści "Horyzont"? O tym w rozmowie z Jakubem Małeckim. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 11.08

ac