Czy Oscar dla "Parasite" oznacza koniec Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:20
Po raz pierwszy w 92-letniej historii Oscarów w kategorii Najlepszy film członkowie Akademii uhonorowali obraz nieanglojęzyczny - "Parasite" Bonga Joon-ho. - To jest dowód, że oscarowa ceremonia ciągle jest jeszcze w stanie nas czymś zaskoczyć - przekonuje Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej".
Audio
  • Ceremonię wręczenia Oscarów komentują: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, blogrka i autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej" oraz Łukasz Muszyński krytyk z portalu Filmweb.pl
Kadr z filmu Parasite - laureat festiwalu filmowego w Cann
Kadr z filmu "Parasite" - laureat festiwalu filmowego w CannFoto: mat. promocyjne/Gutek Film

"Parasite" triumfował w najważniejszych kategoriach. Oprócz Oscara dla najlepszego filmu - otrzymał także statuetki dla najlepszego filmu zagranicznego, za reżyserię i za scenariusz. Po zakończeniu tegorocznej ceremonii pojawiły się głosy, że taki werdykt oznacza koniec Hollywood. - Absolutnie się z tym nie zgadzam i wydaje mi się, że bardziej mieliśmy tu do czynienia z sytuacją gdzie czterech się bije, tam Korea korzysta - przekonuje Łukasz Muszyński. - Poza tym, według mnie "Parasite" oddycha atmosferą kina hollywoodzkiego, a sam reżyser Bong Joon-ho dziękował ze sceny Martinowi Scorsesemu oraz Quentinowi Tarantino, który jest jego przyjacielem i promował jego twórczość - dodaje.

Prawa do remake'u "Parasite" kupiło HBO i przy pomocy Joona-ho zamierza wyprodukować sześcioodcinkowy serial.

OSCARY 2020 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W pozostałych kategoriach Joaquin Phoenix dostał Oscara za rolę w filmie "Joker" a Renee Zellweger za rolę w "Judy". Oscary w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa/najlepszy aktor drugoplanowy powędrowały do Laury Dern ("Historia małżeńska") i Brada Pitta ("Pewnego razu... w Hollywood"). Po raz pierwszy w historii Oscarów nagrodę za muzykę otrzymała kobieta - islandzka kompozytorka Hildur Guonadóttir za muzykę oryginalną do filmu "Joker".

Jak na gali bawiła się ekipa "Bożego ciała" i jakie będą dalsze losy filmu Jana Komasy? O tym m.in. Kasia Dydo rozmawiała z zaproszonymi gośćmi.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej"), Łukasz Muszyński (krytyk, Filmweb.pl)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 10.40

kul