Festiwal Polska z Offu. Każdy jest headlinerem tego wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 13:52
- Ideą festiwalu Polska z Offu jest to, by działać jak najszerzej. Muzyki offowej, która jest wspaniała i warta poznania, jest naprawdę mnóstwo. Nie będzie tu podziału na supporty i headlinerów, bo każdy jest gwiazdą tego wydarzenia - zaznaczał Adam Karol Drozdowski z fundacji Dla Kontrastu, organizatora Polski z Offu.
Mona Polaski: Karol Stolarek (wokalista i autor tekstów) i Michał Gibki (gitarzysta). Grupa ma wystąpić podczas tegorocznej odsłony festiwalu w Goleniowie
Mona Polaski: Karol Stolarek (wokalista i autor tekstów) i Michał Gibki (gitarzysta). Grupa ma wystąpić podczas tegorocznej odsłony festiwalu w GoleniowieFoto: Czwórka/Bartek Koziczyñski
  • Festiwal Polska z Offu to wydarzenie, które odbędzie się już 18-19 sierpnia w Goleniowie pod Szczecinem. Jesienią festiwal zagości w Warszawie.
  • W tym roku wśród wykonawców podczas ośmiu koncertów pojawią się Tańka Szafraniec, Jeże Oruelińskie, Tojad, Mona Polaski, xDZVØNx.

Przed nami już trzecia odsłona tej imprezy, druga, która wystartuje w Goleniowie. Marka koncertowa znana z warszawskiego cyklu zadebiutowała w 2021 roku dzięki zaproszeniu fundacji Dla Kontrastu od Goleniowskiego Domu Kultury - wówczas na Festiwalu wystąpili m.in. Lonker See, Maria Ka, Siema Ziemia i Ifi Ude. 

Festiwal Polska z Offu wyrósł z pandemii

- Była to po prostu nasza odpowiedź na lockdowny. Miesiąc przed zamknięciem wszystkiego zagraliśmy koncert. Sami byliśmy przez lata offową, niezależną kapelą pod nazwą Dla Kontrastu, widzieliśmy różne aspekty takich działań, więc postanowiliśmy nabawić się osobowości prawnej i dzięki temu mogliśmy zacząć wydawać nie tylko swoje, ale też cudze płyty. Dziś ten festiwal jest naszym flagowym przedsięwzięciem - wspominał gość Czwórki. 

Jak tłumaczył, scena niezależnej muzyki w Polsce jest ogromna. - Miniwytwórni czy niewielkich labeli jest mnóstwo, nie tylko w większych, ale i mniejszych miastach. Powoli się kończy hegemonia wielkich organizatorów festiwali, następuje przesunięcie w stronę showcase'ów i offowych imprez - zaznaczał Karol Drozdowski. - Pandemia pozwoliła na wykształcenie gigantycznej liczby małych inicjatyw w ośrodkach gminnych, a teraz to dzieje się ze sklepami, wydawnictwami. 

Sprawdź także: 

Mona Polaski i Jeże Oruelińskie - kto zagra podczas Polski z Offu?

Wydarzenie w Goleniowie odbędzie się w weekend 18-19 sierpnia. - Każdego dnia mamy cztery wydarzenia koncertowe. Chcemy, by słuchacze poznali nową, dobrą polską muzykę, dlatego nie mamy supportów i headlinerów. Tu każdy jest headlinerem, bo to impreza dedykowana muzyce i artystom - wyliczał gość Czwórki. W tym roku podczas festiwalu "Polska z Offu!" usłyszymy takich wykonawców jak Mona Polaski, Tańka Szafraniec czy Jeże Oruelińskie.

PzO nie tylko w Goleniowie, ale i w Warszawie

Polska z Offu to nie tylko goleniowskie wydarzenie, ale także warszawski cykl. Jesienią PzO powróci do Ośrodka Kultury Ochoty OKO. - Jesteśmy w stanie zagospodarować znacznie więcej slotów koncertowych niż Goleniów, bo muzyki offowej, która jest wspaniała i warta poznania, jest naprawdę mnóstwo. Mam szczerą nadzieję, że kiedyś nasze brzmienia zagoszczą w każdym województwie - mówił Adam Karol Drozdowski.  

Posłuchaj
14:38 festiwal_PR4_AAC 2023_08_11-10-14-02.mp3 Adam Karol Drozdowski opowiada o działalności fundacji Dla Kontrastu i festiwalu Polska z Offu (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Adam Karol Drozdrowski (fundacja Dla Kontrastu, organizator przedsięwzięcia Polska z Offu)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń