Polskie Radio
Section05
Adam Smolarek

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Co w programie?

Wystartował Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. To 13. edycja wydarzenia, które odbywa się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Hasło przewodnie tegorocznych animacji to "Taste", czyli smak. Jest on punktem wyjścia oraz inspiracją do ułożenia zestawu filmów animowanych przez kuratorów - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia. - Głównie chodzi tutaj o smak wrażeniowy i emocjonalny. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Animocje filmy animowane Bydgoszcz festiwal filmowy Bartosz Wierzbięta Adam Smolarek

"Czerwone maki" - film o relacjach i zwycięskiej walce o Monte Cassino

W tym roku mija 80. rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji powstał film fabularny opowiadający bohaterską walkę 2 Korpusu Polskiego o doskonale ufortyfikowany i zaciekle bronione przez Niemców Monte Cassino i znajdujące się tam opactwo benedyktynów. To jednak też film o międzyludzkich relacjach i emocjach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek Władysław Anders Krzysztof Łukaszewicz Leszek Lichota Magdalena Żak Szymon Piotr Warszawski Monte Cassino

Zbliża się Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. Co w programie?

Już niedługo wystartuje druga odsłona Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. To festiwal o młodych i dla młodych widzów. - W Polsce do tej pory nie było festiwalu filmów dokumentalnych dla młodej widowni - mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. - Ten festiwal oraz inne podejmowane przez Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy mają to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka film dokumentalny młodzież festiwal filmowy Adam Smolarek

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino festiwal filmowy Warszawa FILM Adam Smolarek Roman Gutek

Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Alternatywa Adam Smolarek

Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie studenci aktorzy aktorstwo Adam Smolarek