Ruszaj w drogę za pracą

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 12:30
W Polsce jest 2 miliony bezrobotnych, a pracodawcy szukają 0,5 miliona pracowników. Zdanie ekspertów ratunkiem dla ogromnego bezrobocia jest mobilność poszukujących zatrudnienia.
Audio
  • Czy Polacy są skłonni dojeżdżać do pracy - materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Ruszaj w drogę za pracą
Foto: Glow Images/East News

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez portal Praca.pl 13% badanych byłoby w stanie dojeżdżać codziennie nawet ponad 50 km. Prawie co czwarta osoba (23%) zgodziłaby się na odległość do 50 km. Zaś tylko 18% z nas chce pracować jedynie bardzo blisko miejsca zamieszkania, nie dojeżdżając więcej niż 5 km. Monika Młynarska, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zauważa, że od kilku lat jest lepiej, ale wciąż daleko nam do mobilności amerykańskiej.
- Wszelkie ruchy w kierunku zwiększenia mobilności są ruchami w dobrym kierunku. Nasza mobilność jako narodu zwiększa się zdecydowanie, ale nadal jesteśmy relatywnie zasiedziałym społeczeństwem - mówi specjalistka.
Część Amerykanów jest w stanie z dnia na dzień rzucić swój dom i przenieść się gdzieś, nawet na drugi koniec swego kraju, za pracą.  W Polsce to zjawisko możemy zaobserwować wśród młodych, którzy dużo łatwiej podejmują decyzje o przeprowadzce i za pracą przenoszą się z miasta do miasta.

Eksperci zauważają, że dziś mobilność i gotowość do zmian są jednymi z ważniejszych cech pracowników. Pracodawcy przywiązują do tego bardzo dużą wagę. Czas więc coś zmienić i ruszyć w drogę. Do pracy.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca