X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Watykan - najmniejsze państwo, największe sacrum

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:30
Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Największe, pod względem ducha, wiary oraz liczby dostojników kościelnych. Watykan to przede wszystkim siedziba papieża. Zanim jednak poznamy następcę Benedykta XVI sprawdziliśmy jakie turystyczne atrakcje kryje ten rejon Europy.
Audio
  • Pierwszy w historii przewodnik po Watykanie przegląda Beata Kwiatkowska
  • Julia Wollner opowiada o Watykanie Poznaj walory tego niezwykłego miejsca
Zachód słońca nad Watykanem
Zachód słońca nad WatykanemFoto: Glow Images/East News

Watykan z trzech stron otoczony jest murami, a na jego niewielkiej powierzchni (0,44 km2) mieszczą się: zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Jest tam także Papieska Akademia Nauk oraz założone w 1572 roku Obserwatorium Watykańskie.

 - Wydawałoby się, że w taki dzień jak dziś, kiedy po raz pierwszy od wieków głowa państwa katolickiego dobrowolnie rzeka się swojej funkcji w Watykanie będzie tłum. Tymczasem, jak donoszą tamtejsze media, jest zupełnie normalnie. Tak jak każdego dnia - opowiada redaktor naczelna magazynu La Rivista. - Ale niewykluczone, że zmieni się to wieczorem, bo Plac Św. Piotra to jedno z tych miejsc, które Rzymianie chętnie odwiedzają. Zwłaszcza teraz, kiedy robi się ciepło.

panorama
panorama Watykanu

Watykan, choć zrośnięty z Rzymem, jest autonomicznym państwem i jako takie posiada własny rząd, wojsko i policję. A także pocztę z własnymi znaczkami, stację kolejowa, rozgłośnie radiowa nadającą m. in. audycje w języku polskim oraz bank i własną monetę - euro watykańskie, o które bija się kolekcjonerzy na całym świecie.

 - To, o czym ja lubię myśleć, kiedy jestem w Watykanie to fakt, że tworzyło tam tylu wspaniałych artystów i każdy z nich miał zupełnie ludzką, często fascynująca historię - mówi Julia Wollner. - Choćby Michał Anioł, który jeden z symboli Watykanu, czyli Pietę, która znajduje się przy wejściu do Bazyliki stworzył mając niespełna 20 lat. Nikt nie chciał wierzyć, że to jego autorska praca, więc młody artysta bardzo się zdenerwował i obiekt swój własnoręcznie podpisał. Potem już nigdy więcej tego nie powtórzył.

Wychodząc na przeciw wszystkim turystom 30 specjalistów wzięło pod lupę każdy metr kwadratowy papieskiej siedziby i stworzyło pierwszy kompletny przewodnik po Watykanie. To pierwsza taka publikacja od powstania Państwa Watykańskiego w 1929 roku. W liczącym 482 strony wydawnictwie znajdziemy informacje o skarbach sztuki i usługach, urzędach i godzinach otwarcia, najdawniejszą historię i najbardziej praktyczne aktualne wiadomości, wskazówki dotyczące sposobu zwiedzania Watykanu.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając dołączonych do artykułu: nagrania z audycji "4 do 4" oraz materiału przygotowanego przez Beatę Kwiatkowską. 

kul

''


Zobacz więcej na temat: Watykan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szaty dla następcy Benedykta XVI. W trzech rozmiarach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 17:44
Całkowicie pusta będzie w piątek, dzień po abdykacji Benedykta XVI, witryna w pracowni krawieckiej w Rzymie, która szyje sutanny dla papieża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękujemy Ci Ojcze Święty". Abdykacja papieża

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 11:19
Rozpoczęła się ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI. Papież witany jest przez wielotysięczny tłum okrzykami "Benedetto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

​Tysiące wiernych żegnały Benedykta XVI [zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 13:52
O swoim blisko ośmioletnim pontyfikacie i decyzji rezygnacji z urzędu mówił Benedykt XVI podczas ostatniej audiencji generalnej.
rozwiń zwiń