Polskie Radio
Section05
Watykan

Papież apeluje o pomoc dla Somalii. "Ludność znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie"

Papież Franciszek zaapelował o pomoc dla Somalii oraz sąsiednich krajów, które są pogrążone w ciężkim kryzysie humanitarnym z powodu suszy. Podkreślił, że ludność tej części Afryki znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ojciec Święty dodał ponadto, że "wiara jest ogniem, a nie usypiającą kołysanką".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa aktualności katolickie papież Franciszek wiara Watykan

"O zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Kościół wobec bitwy warszawskiej

5 sierpnia 1920 roku papież Benedykt XV skierował do biskupów świata przesłanie z prośbą o modlitwę o "zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Postanowił ją wystosować w odpowiedzi na apel polskiego episkopatu, który prosił o wsparcie duchowe w obronie niepodległości i wiary.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA papież Watykan Kościół katolicki wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska 1920

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. Papież: małżeństwo trzeba oprzeć na miłości Chrystusa

W watykańskiej auli Pawła VI w obecności papieża rozpoczęło się X Światowe Spotkanie Rodzin. Pierwszą imprezą był Festiwal Rodzin pod hasłem "Piękno rodziny". Papież Franciszek podkreślił, że małżeństwa nie zawiera się po to, żeby być "katolikiem z certyfikatem", ale po to, żeby "oprzeć związek na miłości Chrystusa". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki papież Franciszek Watykan

Dziś początek X Światowego Spotkania Rodzin. Nowa formuła zlotu, powszechny charakter

W Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa. Na mocy decyzji papieża Franciszka spotkanie po raz pierwszy odbędzie się w nowej formule -  jednocześnie w kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan aktualności katolickie rodzina

Szef watykańskiej dyplomacji: w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy nie można iść na kompromisy

– Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Kościół katolicyzm Europa Watykan aktualności katolickie Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022