Polskie Radio
Section05
Benedykt XVI

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

TYLKO U NAS "Duchowy testament Benedykta XVI jest źródłem nadziei". Rozmawialiśmy z osobistym sekretarzem papieża

- Duchowy testament Benedykta XVI jest źródłem nadziei na przyszłość dla tych wszystkich, którzy wierzą – powiedział w rozmowie z Portalem Polskiego Radia abp Georg Gänswein, osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI, prefekt Domu Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół wiara aktualności katolickie Przemysław Goławski Jan Paweł II Benedykt XVI POLSKA

"Życie z duszą czy bez". Paweł Milcarek o kontrowersjach wokół wspomnień bpa Gänsweina o Benedykcie XVI

- Naruszeniem pewnego tabu był już sam fakt, że mieliśmy papieża urzędującego i papieża emeryta. To od początku wytwarzało bardzo trudną sytuację, w której papież Benedykt zdał egzamin z najwyższą oceną solidności i lojalności wobec papieża, z którym bardzo się różnił - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Filip Memches Benedykt XVI aktualności katolickie

Jan Paweł II wyniesiony na ołtarze. Mija 9 lat od uroczystej kanonizacji

27 kwietnia 2014 roku wraz z papieżem z Polski kanonizowany został Jan XXIII. Na uroczystości do Watykanu zjechało 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, przedstawiciele innych wyznań i religii.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Jan Paweł II kanonizacja Jana Pawła II Kościół papież Franciszek POLSKA religia Kościół katolicki aktualności katolickie

Dziedzictwo nauczania Benedykta XVI. Ks. dr Skrzypczak: opatrzność Boża była wobec niego bardzo wymagająca

- W swojej książce podkreślam, że Benedykt Józef Ratzinger był konsekwentny wobec samego siebie, stawiał przed sobą ogromne wymagania, ale dlatego, że Bóg stawiał go wielokrotnie w sytuacjach trudnych, które wymagały od niego i decyzji, i poświęceń - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. dr Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Benedykt XVI

NASZ WYWIAD Ks. prof. Chrostowski: pontyfikat Jana Pawła II został przygotowany przez lata posługi kard. Wyszyńskiego

- Jan Paweł II przyjmował wielu rodaków. Nieraz miałem wrażenie, że przy Spiżowej Bramie w Watykanie wystarczyło powiedzieć "Polacco, Cracovia" i Gwardia Szwajcarska przepuszczała do papieża - wspomina ks. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista, emerytowany profesor UKSW w Warszawie, który w pierwszych latach pontyfikatu Ojca Świętego mieszkał w Rzymie. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl duchowny opowiada m.in. o atmosferze tamtego czasu, stosunku Włochów do Jana Pawła II i o zamachu z maja 1981 roku, który był krytycznym momentem w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Stefan Wyszyński Stanisław Dziwisz pielgrzymka Kościół katolicki Kościół wiara Benedykt XVI Waldemar Chrostowski POLSKA

"Módlmy się codziennie o trwały pokój". Papież Franciszek spotkał się z Wszechukraińską Radą Kościołów

Papież powiedział, że w modlitwach i refleksjach chrześcijan nie może zabraknąć miejsca dla umęczonej, cierpiącej Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Ukraina Białoruś ŚWIAT Europa Benedykt XVI Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek papież wojna na Ukrainie serwis wschodni

Papież modlił się za Białoruś i Ukrainę. Zwrócił się też do Polaków

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie modlił się  z wiernymi za Białoruś i Ukrainę. Zwracając się do Polaków Franciszek podkreślił: "W minionych dniach dziękowaliśmy Bogu za osobę, nauczanie i przykład papieża emeryta Benedykta XVI". - Niech jego wiara pobudza was do duchowego wzrostu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Ukraina Białoruś Watykan Europa Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Benedykt XVI

Diagnoza Benedykta XVI. Prof. Cezary Kościelniak: zawiera pewien optymizm

- W tej diagnozie teosocjologicznej jest też pewien optymizm. Nie jest to diagnoza, która każe nam tylko narzekać na to, że Kościół się sypie, jeśli chodzi o liczbę wiernych. Mówi ona także o tym, że Kościół może znaleźć swoją siłę właśnie w małych wspólnotach, zorientowanych na wiarę - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak, filozof z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Benedykt XVI

Pontyfikat Benedykta XVI. Ks. prof. Mazurkiewicz: docenił rolę tradycji w Kościele

- Benedykt XVI docenił rolę tradycji: tego wszystkiego, co przez wieki ukształtowało się jako sposób wyrażania wiary katolickiej. Dotyczy to na przykład jego stosunku do liturgii. Jeżeli ta liturgia doprowadziła tak wielu ludzi do świętości w ciągu wieków, to nie można jej tak po prostu odstawić do kąta - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Benedykt XVI Kościół katolicki

"Strażnik chrześcijańskiego wyznania wiary". Ks. dr hab. Skrzypczak o wartościach Benedykta XVI

- Był tym, którego stawia się w roli strażnika credo, czyli chrześcijańskiego wyznania wiary. [...] Jego diagnozy dotyczące Kościoła, stanu chrześcijaństwa, a także tego, co się dzieje ze współczesnym człowiekiem, będą jeszcze długo aktualne - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. dr hab. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Benedykt XVI Małgorzata Raczyńska-Weinsberg wiara Kościół katolicki