Laos: równina dzbanów, poławiacze pereł i dzika dżungla

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:30
Nie ma tam pięknych tajskich plaż, nie ma morza ani takich atrakcji jak w Kambodży, mimo to podróżnicy nie mają wątpliwości, że Luang Prabang w Laosie to jedno z z najpiękniejszych miasteczek całej Azji Południowo-Wschodniej.
Audio
  • Podróżnik i autor książek Stefan Czerniecki opowiada o urokach Laosu (4 do 4/Czwórka)
  • Jak wygląda życie w dorzeczu Mekongu? (4 do 4/Czwórka)
Plantacja ryżu w Laosie
Plantacja ryżu w LaosieFoto: wikipedia.org/Ondřej Žváček

Dziewicza dżungla. dorzecze Mekongu oraz ponad sto różnych grup etnicznych posiadających własną kulturę, tradycje, zwyczaje, a także język - to wszystko sprawia, że wizyta w Laosie zostaje na długo w pamięci.

 - W Luang Prabang, historycznej stolicy Laosu, możemy zobaczyć najlepiej zachowane świątynie buddyjskie oraz francuską architekturę kolonialną - mówi Stefan Czerniecki, podróżnik i autor książek "Dalej od Buenos" i "Cisza". - W 1995 roku całe miasto zostało wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zobacz także: najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

W okolicach Phonsavan warto zobaczyć tajemnicze "Plain of Jars", czyli dość duży teren, na którym można znaleźć tysiące kamiennych naczyń, dzbanów o średnicy często przekraczających jeden czy dwa metry. Jest to miejsce dość niebezpieczne dla odwiedzających, ponieważ gdzieniegdzie tkwią tam jeszcze niewybuchy z czasów wojny indochińskiej: - Ta równina to jedna wielka tajemnica i niewiele wiadomo na ten temat - opowiada Michał Lubina z Centrum Studiów Polska-Azja. - Prawdopodobnie te dzbany pochodzą z I wieku naszej ery, choć zdaniem niektórych archeologów mogą być o 2 tysiące starsze. Nie wiadomo jednak czemu one służyły. Uczeni podejrzewają, że były to rezerwuary do przechowywania wody żywności, zwłok, albo wina.

Natomiast północny Laos uważany jest za obszar zamieszkany przez najciekawsze plemiona w Indochinach. w okolicy Muang Sing, ludzie żyją z dala od współczesnej cywilizacji. W większości domy budowane są na palach, kryte strzechą i pozbawione elektryczności.

Najwięcej turystów odwiedza Laos pomiędzy listopadem, a marcem. Od maja do października w panuje tam pora deszczowa z częstymi ulewami monsunowymi.

Posłuchaj nagrań z "4 do 4", a dowiesz się więcej o tym fascynującym miejscu, o którym znawcy mówią, że jest ostatnim prawdziwym obliczem Azji.

kul