Drewniane ptaki w maskach gazowych - manifest ekologiczny Bartka Sucharskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 17:20
W Poznaniu i Warszawie na ulicach pojawiły się drewniane ptaki, które mają nam uświadomić, jak zgubny wpływ na zdrowie i życie nie tylko ludzi, ale też innych gatunków, m.in. ptaków, ma smog.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem "Bartem" Sucharskim (Pasjonauci/Czwórka)
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock.com

W smogu jest pewna "magia zła". Jest przewrotny, bo podobny do mgły. Łatwo pomylić go więc z czymś pięknym. Bart Sucharski

Jaki będzie świat nasz bez pięknego szczebiotu ptaków? - to pytanie zadaje Bartosz "Bart" Sucharski, artysta, który stworzył sto drewnianych sylwetek ptaków. Rzeźby mają przypominać, że możemy wpływać na ograniczenie emisji smogu i poprawę warunków życia ludzi i innych gatunków. - Ubrałem przysłowiowe wróble w maski gazowe i wystawiam je w miejscach, w których jest najwięcej zanieczyszczenia, gdzie sam je wyczuwam. Ze względu na nadchodzącą zimę, ludzie zaczynają ogrzewać domy bardziej intensywnie, poziom smogu rośnie - mówił artysta w rozmowie z Czwórką.


wrocław 1200.jpg
"Pogłosy Wrocławia". Co w przeszłości słyszały mury miasta?


Akcja ma wymowny, krótki tytuł: "Stop smog". Jak wspominał Bart Sucharski, pomysł na taką formę sztuki przyszedł mu do głowy, gdy sam jeździł na rowerze. - Uprawiam sport i na własnej skórze odczuwam zanieczyszczenie. Gdy jestem w lesie, wszystko jest dobrze, ale w mieście czasem miewam nawet problemy z oddychaniem - opowiadał. - Bez ptaków równowaga w ekosystemie zostałaby bardzo zaburzona. Dlatego postanowiłem coś zrobić, zamiast tylko rozmawiać, wyjść do ludzi i pokazać problem.

W Warszawie i Poznaniu pojawiły się więc drewniane ptaki. Na specjalnie wykupionym przez artystę billboardzie zaś umieszczone są dwa ptaki i hasło znane z serialu "Gra o tron" - "Winter is coming". - Artysta powinien być na tyle wrażliwy, by próbować porozumiewać się z odbiorcami różnymi drogami. Może to być oczywiście miły obrazek, ale przewrotność, nagła zmiana, odwrócenie, to także być może dobry kierunek - mówił twórca. I podkreślał, że chodzi mu o "uwrażliwienie odbiorcy na problem". - Moje ptaki są w maskach. Patrzymy na nie i myślimy: coś jest nie tak. Zwracanie uwagi ludzi na jakość powietrza to to, co mogę zrobić jako artysta. Bo w dbałości o środowisko ważne są nie tylko globalne, inżynierskie rozwiązania, ale także zmiana naszych indywidualnych nawyków i przyzwyczajeń.

W rozmowie z Czwórką zdradził też, dlaczego w maski gazowe przebrał właśnie wróble i co jeszcze, w ramach tego projektu i nie tylko, zobaczymy na polskich ulicach. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Bartosz "Bart" Sucharski (artysta, twórca projektu "Stop smog")

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 11.09

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka Beata Kwiatkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak