Polskie Radio
Section05
Beata Kwiatkowska

Jan Nowak-Jeziorański. Wspomnienie w 17. rocznicę śmierci

- Jan Nowak-Jeziorański miał zapobiec wybuchowi Powstania Warszawskiego, a przynajmniej poinformować dowództwo Armii Krajowej o tym, że alianci nie będą pomagać, że podzielili Europę w ramach sojuszu antyhitlerowskiego i że Polska nie jest w brytyjsko-amerykańskiej strefie wpływów, tzn. że my jesteśmy w strefie wpływów sowieckich - wyjaśniał w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa Jan Ołdakowski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Kobieta o trzech życiorysach. "Kim była Irena"? Reportaż [POSŁUCHAJ]

- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Beata Kwiatkowska Dwójka Żydzi getto warszawskie

Nagrodzony reportaż "Historia trzech pierścieni" [POSŁUCHAJ]

- Kiedy podchodziłam do ludzi w ruinach, bałam się dzikości dzieci, dzikości kobiet – były szorstkie, twarde – to wyglądało demonicznie..., ale przełamywałam ten strach - mówiła Anna Pietraszek. W "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy radiową opowieść Krzysztofa Wyrzykowskiego, zmarłego w minionym tygodniu mistrza reportażu. Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat". Bohaterką reportażu jest znana dokumentalistka filmowa i himalaistka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krzysztof Wyrzykowski Beata Kwiatkowska Dwójka Afganistan