Wspólnota tańca. Kultura rave'u w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 13:50
- Rave z definicji oznacza imprezę z muzyką elektroniczną. W Polsce wiąże się to z undergroundem i nielegalem, ale głównie chodzi o pewne zejście w podziemie - wyjaśnia Tymek Gryszkalis, czyli Sudo z kolektywu Łódzki Rave.
Tymek Gryszkalis, czyli DJ Sudo, i Adam Smolarek
Tymek Gryszkalis, czyli DJ Sudo, i Adam SmolarekFoto: Aleksandra Jasińska/Czwórka

Punkt wejścia: 160 BPM

Rave jako element kultury klubowej pojawił się w latach 90. i wyrósł z acid house’u - nurtu dominującego w klubach Chicago i Nowego Jorku. Kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciogodzinne maratony taneczne organizo­wane w pofabrycznych halach i opuszczonych magazynach stały się swoistym misterium, czymś na kształt szamańskich rytuałów, dzięki którym można wejść w "odmienny stan świadomości”. - Jeśli chodzi o tempo muzyki na takich imprezach, to punktem wejścia jest 160 BPM. Ale uptempo sięga nawet 250 BPM - tłumaczy gość Czwórki. - Dziś rave’y odbywają się w klubach, na squatach, na polach, w lasach i na plaży. W Łodzi jest festiwal Ravekjavik, który często znajduje sobie pofabryczne i opuszczone kompleksy budowlane. 

Co jest grane?

"Wspólnota w techno polega na uczestniczeniu we wspólnym obrządku, wspólnej podróży" - pisał w 1996 roku kulturoznawca Jan Smuga. Jaka muzyka dziś towarzyszy uczestnikom rave’ów? - W Polsce najczęściej organizowane są imprezy z trzema gatunkami: techno, drum’n’bass oraz hardcore, przy czym hardcore’u jest najwięcej - zaznacza rozmówca Adama Smolarka. 

Techno do tańca

Główną wartością rave’ów - i wtedy, i dziś - był taniec. - Wyrażasz się tak, jak czujesz rytm. Ale w praktyce wszystko zależy od muzyki. Przy hardcorze tańczy się gabber i hakken, czyli style, które narodziły się w holenderskich klubach. Przy drumach króluje Xtep - uproszczony jump style, a tam, gdzie jest techno, każdy tańczy, jak chce, np. industrial, tak jak ja to robię  - opowiada Sudo. -  Chodzi o to, by muzyka przepływała przez ciało, żeby doświadczać jej jak w medytacji. Ale przede wszystkim taniec na rave’ach ma służyć wyrażaniu siebie. 

Posłuchaj
21:33 CZWÓRKA Pasjonauci 02.04.2022.mp3 Kultura rave'u w XXI wieku. Jak wygląda jej nowe oblicze? (Pasjonauci/Czwórka)

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Tymek Gryszkalis (Sudo, kolektyw Łódzki Rave)

Data emisji: 02.04.2022

Godzina emisji: 11.15

kul