Gdy nudzisz się na rolkach - spóbuj tricków lub slalomu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 13:15
Gdy już nauczymy się jeździć na rolkach, objedziemy okoliczne parki, to możemy czuć niedosyt i nudę. Martyna Nowak przekonuje, że są sposoby by to urozmaicić, można zdecydować się na slalom lub agresywne rolkarstwo. 
Nie wszystkie rolki mają hamulec, w slalomie może on przeszkadzać
Nie wszystkie rolki mają hamulec, w slalomie może on przeszkadzaćFoto: Shutterstock/goffkein.pro

- Moje początki z rollerbladingiem nie były łatwe - przyznaje Martyna Nowak, pasjonatka tego sportu. - Byłam opornym uczniem i zupełnie nie mogłam tego załapać. Próbowałam różnych metod, jeździłam w jednej rolce, odpychałam się od bramy, jeździłam z babcią za ręce. Próbowałam wszystkiego. Trwało to długo, ale udało się - dodaje. 

Rekreacyjna jazda na rolkach to tylko jeden ze sposobów wykorzystania butów z kółkami. Dla Czwórkowej rozmówczyni bodźcem do zmian była potrzeba zakupu nowych rolek, bo z wcześniejszych wyrosła. 

- Wraz z rodzicami znalazłam ofertę sprzedaży rolek. Jej autorką była mistrzyni Polski w slalomie na rolkach. Trzeba było do niej pojechać i przymierzyć rolki - opowiada Martyna. - Na tym spotkaniu zobaczyłam rolki w akcji - ludzi, którzy w parku trenowali slalom na rolkach. Wtedy stwierdziłam, że też tak chcę. 


Posłuchaj
03:47 czwórka pasjonauci 01.04.2023 rolki.mp3 Gdy jazda na rolkach zaczyna być nudna - sięgnij po inne style (Pasjonauci/Czwórka)

 

Okazuje się, że internet jest pełen filmów instruktażowych dotyczących rollerbladingu. Z nich skorzystała rozmówczyni Michała Daniluka. - Odkryłam, że są różne style. Nie tylko trzeba trenować slalom. Jest też np. jazda agresywna, to jest wszystko to, co widzisz patrząc na rolkarzy na skateparku i zastanawiasz się jakim cudem się jeszcze nie połamali - wyjaśnia. - Wymaga to też specjalnego sprzętu. To jazda, podczas której wykonujesz triki na przeszkodach, rampach, boksach itd. Polega to podskokach, obrotach, ślizgach. 

Do różnych typów jazdy są różne rolki. Te do slalomu mają dużo sztywniejszy but, który jest jak skorupa, muszą mocno trzymać nogę. Dodatkowo ich szyna jest krótsza, dlatego i kółka są mniejsze, niż te w rolkach do jazdy rekreacyjnej. - Takie rolki są bardziej zwrotne - mówi Martyna. - Nie mają też hamulca, bo czasem trzeba przejechać na tylnym kółku, obrócić się dynamicznie, wtedy ten hamulec by przeszkadzał. 

Posłuchaj także:

Martyna Nowak cały czas rozwija swoje umiejętności. Nauczyła się jazdy do przodu, do tyłu, na jednej drugiej rolce. Kupiła pachołki i trenuje dalej. Przed nią wiele zabawy i nauka jazdy na jednym kółku. 

Przypominamy też, że ruszając na rolki nie powinniśmy zapominać o kasku, ochraniaczach czy usztywniaczach nadgarstków. 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 01.04.2023

Godzina emisji: 11.48

pj/ans