Balearic znad Bałtyku. Jazxing debiutuje na winylu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 12:50
- Balearic to szerokie pojęcie. Dla jednych to stan ducha, dla innych - styl muzyczny, który narodził się na Ibizie. Dla nas jest to estetyka, która ma wywoływać określone emocje - mówi Jakub Sautycz z duetu Jazxing. 
Jakub Sautycz z Jazxing i Norbert Borzym.
Jakub Sautycz z Jazxing i Norbert Borzym.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska

Muzyka do leniwej adoracji dnia

Jazxing to Jakub Sautycz i Mateusz Filipiuk - muzycy i didżeje z Gdańska, którzy w trakcie swojej kilkuletniej działalności wydawali autorskie kompozycje i remiksy za pośrednictwem wytwórni Polena Recordings, The Very Polish Cut Outs, Trasatlantyk, U Know Me Records i Eclectics. Pod koniec września ukazała się ich debiutancka płyta. - Chcieliśmy zrobić synkretyczny zlepek z dubu, ambientu, muzyki postpunkowej, muzyki synthwave’owej i krautrockowej - mówi gość Czwórki. - Bo dla nas balearic to miejsce, w którym spotykają się różne gatunki. O tym nurcie mówi się, że jest muzyką towarzyszącą szumowi fal i wypoczynkowi na wyspie. To leniwa adoracja dnia przy pięknym zachodzie słońca. 

Air, Saint Etienne, Adrew Weatherall

Album "Pearls of the Baltic Sea" to osiem oryginalnych kompozycji - hołd dla nostalgicznej klasyki lat 80., którą można kojarzyć z brzmieniem mixtape'ów Daniele Baldellego i estetyki balearic pop z początku lat 90. - W utworze "Fala" zależało nam na uchwyceniu postpunkowego basu i krautrockowej motoryki - wyjaśnia muzyk. - Słychać tu też inspiracje, które zaczerpnęliśmy ze składów takich jak Air, Saint Etienne, czy twórczości brytyjskiej legendy Andrew Weatheralla.

Polska płyta w katalogu Balearic Ultras

Płytę wydała brytyjska wytwórnia Higher Love Recordings. - Dwa lata temu zrobiliśmy remiks dla Luki Averny i Chrisa Coco, producentów, którzy są mocno związani z Ibizą. Niespodziewanie ten numer znalazł się w podsumowaniu rocznym Balearic Ultras, czyli założycieli Higher Love Recordings. Ponieważ zawsze podobały nam się rzeczy wydawane w tym labelu, wysłaliśmy im materiał "Pearls of the Baltic Sea" i udało się. Spełniliśmy swoje marzenie - opowiada gość DJ Berta. Pod koniec listopada album ukaże się także w wersji na winylu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jazxing (@jazxing)

Sprawdź też:

Jazxing - W Uścisku (Official Video) | Jazxing

Duet Jazxing gra także sety didżejskie w klubach. Ich selekcja zwykła balansuje na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii, krążąc wokół dźwięków muzyki house i disco w zwolnionym tempie. Muzycy wystąpili w Czwórce w audycji "12 cali na godzinę" - POSŁUCHAJ >>>

Posłuchaj
55:39 2022_11_19 22_04_55_PR4_Kluboteka.mp3 Perły Bałtyku na winylu. O debiutanckiej płycie duetu Jazxing (Kluboteka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Kluboteka

Prowadzi: Norbert "DJ Bert" Borzym

Gość: Jakub Sautycz (Jazxing) 

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 22.05

kul/kor