Kultura słowiańska - zaginione dziedzictwo

Dzięki grze "Wiedźmin" cały świat usłyszał o słowiańskiej mitologii. Dotąd jednak nawet my, Polacy, wiedzieliśmy o kulturze naszych przodków bardzo mało. A szkoda!
Puszczanie wianków, tańce przy ognisku i szukanie kwiatu paproci - to tradycje słowiańskie związane z Nocą Świętojańską, które przetrwały do dziś
Puszczanie wianków, tańce przy ognisku i szukanie kwiatu paproci - to tradycje słowiańskie związane z Nocą Świętojańską, które przetrwały do dziśFoto: PAP/Wojciech Pacewicz
O Audycji
Tytuł Kultura słowiańska - zaginione dziedzictwo
Prowadzący

Szajkowski Maciej

Opis

Dzięki grze "Wiedźmin" cały świat usłyszał o słowiańskiej mitologii. Dotąd jednak nawet my, Polacy, wiedzieliśmy o kulturze naszych przodków bardzo mało. A szkoda!

- Ze szkoły wynosimy wiedzę na temat słowiańszczyzny mniej więcej od X wieku, czyli od momentu chrztu Polski. Wygląda to tak, jakbyśmy wcześniej skakali po drzewach i nagle znajdowali się w pełni rozkwitu. Ale wykopaliska i genetyka podpowiadają nam, że mieszkamy nad Wisłą, Łabą, Odrą, Dnieprem i Dunajem od głębokiej starożytności. Jesteśmy nosicielami tej samej mutacji genetycznej R1a, którą miał człowiek 10 tys. lat p.n.e. - mówią pisarz Czesław Białczyński i popularyzator kultury słowiańskiej Piotr Kudrycki.

Goście audycji opowiadają także o pokrewieństwie Słowian i mieszkańców Persji, czyli starożytnego Iranu, słowiańskiej ekspansji na Wyspy Brytyjskie i naszym prastarym alfabecie runicznym do dziś owianym tajemnicą.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 00.00

mg/kd

Goście

Czesław Białczyński (pisarz, autor serii "Mitologia słowiańskiej") i Piotr Kudrycki (właściciel wydawnictwa Słowiańskie Słowo)

Playlista
Tagi

Playlista
  • , Maciej Szajkowski, - Folkowy mix świąteczny cz 1
  • Maciej Szajkowski, - Folkowy mix świąteczny cz 2