"Nie można być znikąd". Skąd się wzięła sobótka?

Całkiem możliwe, że ten jedyny w swoim rodzaju tajemniczy obrzęd, który odbywa się w najkrótszą noc roku, pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. O jego pochodzeniu i oprawie muzycznej w "Folk Offie" rozmawialiśmy z Tomaszem Rokoszem.
Wianki, sobótka, kupała, noc świętojańska - badacze twierdzą, że to tajemnicze czerwcowe święto wyrasta ze wspólnego, prasłowiańskiego korzenia
Wianki, sobótka, kupała, noc świętojańska - badacze twierdzą, że to tajemnicze czerwcowe święto wyrasta ze wspólnego, prasłowiańskiego korzeniaFoto: Mikhail Filippovich [domena publiczna], Wikimedia Commons
O Audycji
Tytuł „Nie można być znikąd”. Skąd się wzięła sobótka?
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis

Ten polonista, kulturoznawca, a przede wszystkim muzyk ma już na swoim koncie trzy publikacje. W przedostatniej, "Od folkloru do folku", pochylił się nad kwestią przemian pieśni tradycyjnych we współczesnej kulturze. Natomiast ostatnią książkę, "Obrzęd sobótkowy. Tradycja i jej transformacje", poświęcił poszukiwaniom korzeni obrzędu sobótkowego oraz jego dzisiejszym wcieleniom. - Praca nad tą książką trwała osiem lat, przy czym ostatnie cztery były szczególnie intensywne. Zabrałem się za nią, bo brakowało w Polsce wyczerpującej monografii sobótkowych pieśni - mówił w Czwórce Tomasz Rokosz.

Sobótkę, kupałę lub wianki obchodzimy dzisiaj nie tylko na wsi, ale także w polskich miastach, między innymi w Warszawie i w Poznaniu. Czy ich celebracja ma dzisiaj sens, no i gdzie tak naprawdę "bije serce obrzędu sobótkowego"? Jaka jest jego skomplikowana symbolika? Między innymi o to zapytaliśmy zaproszonego do Czwórki eksperta.

***

Tytuł audycji: "Folk Off"

Prowadzący: Maciej Szajkowski

Goście: dr Tomasz Rokosz

Data emisji: 12.10.2016

Godzina emisji: 00.00

jsz/kd

Playlista
Tagi

Playlista