"Nowa Tradycja". Medialna platforma sceny folkowej

- Festiwal "Nowa Tradycja" wymyśliły Maria Baliszewska i Małgorzata Jędruch. One obserwowały to, co się dzieje na polskiej scenie folkowej w latach 90. To był pomysł na to, żeby muzyków folkowych skłonić do inspirowania się naszymi źródłami - opowiadał w Czwórce Piotr Kędziorek, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej.  
Żywizna, czyli Genowefa Lenarcik i  Raphael Rogiński - laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2016, jednego z dwóch konkursów organizowanych w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja
Żywizna, czyli Genowefa Lenarcik i Raphael Rogiński - laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2016, jednego z dwóch konkursów organizowanych w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"Foto: Bartosz Dittmar
O Audycji
Tytuł Nowa Tradycja. Medialna platforma sceny folkowej
Opis

- W latach 90. w polskim folku, oprócz chodnikowej muzyki peruwiańskiej, bardzo silny był nurt zainteresowania muzyką celtycką, w którym ja nie widzę nic złego, ale fajnie byłoby wtedy usłyszeć też muzykę folkową sięgającą po polskie źródła - wspominał Piotr Kędziorek. - To właśnie dlatego w 1998 roku powstał festiwal i konkurs "Nowa Tradycja" - dodał.  

O swoich początkach na "Nowej Tradycji" Maciejowi Szajkowskiemu opowiadał też dziennikarz Dwójki Kuba Borysiak. - Pamiętam koncert Cracow Klemzer Band w 2000 roku. Siedzieliśmy w akademiku i słuchaliśmy go w radiu. To było ogromne wydarzenie w środowisku muzykologów i archeologów - podkreślał.

Dziś "Nowa Tradycja", której 20. edycja staruje już 11 maja 2017 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, to jedno z kluczowych wydarzeń polskiej sceny folkowej. Jak od pierwszej edycji festiwalu scena ta się zmieniła, jakich muzycznych projektów oczekują organizatorzy "Nowej Tradycji" oraz jakie kapele usłyszmy w tym roku w Studiu Szpilmana - tego wszystkiego dowiecie z nagrania pierwszej godziny audycji "Folk Off".

Zapraszamy też do wysłuchania drugiej godziny programu "Folk Off" z 10.05.2017 <<<

Więcej informacji o "Nowej Tradycji 2017" <<<

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Piotr Kędziorek (kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej, dziennikarz Dwójki), Kuba Borysiak (dziennikarz Dwójki) 

Data emisji: 10.05.2017

Godzina emisji: 00.00

jsz/kul

Playlista
Tagi

Playlista