"Płyta tatarska". Muzyka od Podlasia aż po Krym

- To bardzo głęboka muzyczność, którą trzeba opisywać w wielu kolorach. Z jednej strony jest muzyka Tatarów nadbużańskich, stepowa, pentatoniczna. Z drugiej - krymska, bardziej wysublimowana, brzmiąca turecko - opowiadała o swojej ostatnich muzycznych doświadczeniach i "Płycie tatarskiej" Karolina Cicha.
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Wikimedia Commons
O Audycji
Tytuł "Płyta tatarska". Muzyka w wielu barwach
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

- Tatarzy, jedna z mniejszości zamieszkujących Podlasie, to chyba największe wyzwanie, jeśli chodzi o szukanie czegokolwiek muzycznego, językowego. Spolonizowali się wieki temu, więc ciężko było docierać do źródeł - opowiada w Czwórce Karolina Cicha. A jak podkreślał Bart Bałyga, na "Płycie tatarskiej" znajdują się nawiązania m.in. do tradycyjnej muzyki mongolskiej. - To była jedna orda i dziś trudno powiedzieć, gdzie były granice tamtych ludów koczowniczych i jak wyglądały wymiany kulturowe między nimi - mówił gość Maćka Szajkowskiego. - Poszukiwania były więc bardzo szerokie, a ja nie spotkałem się bezpośrednio z muzyką tatarską.

Jak Bart Bałyga wykorzystał swoje doświadczenia ze śpiewem gardłowym podczas nagrywania "Płyty tatarskiej" i co okazało się najważniejsze w tej muzycznej podróży? Co zainspirowało Karolinę Cichą do stworzenia tego krążka i jak wygląda życie i codzienne funkcjonowanie społeczności tatarskiej na terenie Polski? O tym mówiliśmy w Czwórce. Wysłuchaliśmy także premierowo fragmentów "Płyty tatarskiej", a jej autorów posłuchać będzie można na żywo w Gorajcu podczas Folkowiska Festiwalu Kultury Pogranicza.

Zapraszamy też do wysłuchania drugiej godziny programu "Folk Off" z 12.07.2017, w której mnóstwo dobrej, folkowej muzyki <<<

***

Tytuł audycji: Folk Off

Goście: Karolina Cicha, Bart Bałyga

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 00.00

kd/kul

Playlista
Tagi
Playlista