Maria Pomianowska i jej "Moniuszko z 1001 nocy"

- To projekt, który przenosi nas w inne wymiary, często niedostrzegane na co dzień, czyli baśnie. To pewnego rodzaju fikcja, która tak naprawdę wcale fikcją nie jest - mówiła wybitna artystka.
Maria Pomianowska i okładka płyty Moniuszko z 1000 i jednej nocy
Maria Pomianowska i okładka płyty "Moniuszko z 1000 i jednej nocy"Foto: Grzegorz Śledź/mat. pras.
O Audycji
Tytuł Maria Pomianowska i jej "Moniuszko z 1001 nocy"
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

"Moniuszko z 1001 nocy" to swoista kontynuacja pracy artystki, po projekcie "Chopin na pięciu kontynentach". - W każdej muzyce, której przekaz płynie prosto z serca, wyczuć można piękno - mówiła Maria Pomianowska. Jednak, jak podkreślała, tym razem nie przenosi muzyki na odległe kontynenty, tu nie ma dosłownie pojmowanej regionalizacji, ale do innej rzeczywistości. - Jeśli instrumenty dobrze ze sobą współgrają możemy, poprzez zestawienia brzmień, które być może jeszcze nigdy w historii świta nie były ze sobą zestawione, stworzyć pewną emocjonalną, artystyczną i estetyczną nową jakość. Powstaje coś, co można nazwać baśnią - tłumaczyła Maria Pomianowska. W swoim projekcie "Moniuszko z 1001 nocy" artystka skupiała się na pieśniach Stanisława Moniuszki. Na płycie znajdzie się 12 utworów, z czego jednak tylko jeden - aria Skołuby ze "Strasznego Dworu" śpiewana jest ze słowami.


Maria Pomianowska/fot. Maciej Szajkowski Maria Pomianowska/fot. Maciej Szajkowski

Dlaczego to wykonanie jest wyjątkowe i co jeszcze usłyszymy na krążku? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Polskiego Radia. Rozmówczyni Macieja Szajkowskiego zapraszała także na Festiwal Skrzyżowanie Kultur, którego jest dyrektorką artystyczną, a który odbędzie się już 18-22.09.2019 w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ Festiwal Skrzyżowanie Kultur >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Goście: Maria Pomianowska (artystka, kompozytor, instrumentalistka)

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista