Duet Fragile. Muzyka inspirowana tęsknotą

Gdy Gwidon Cybulski tworzył swoje kompozycje, zabrakło mu delikatnego damskiego wokalu. Do współpracy zaprosił Jolantę Kossakowską i tak powstał wyjątkowy duet Fragile.
Gwidon Cybulski, Jolanta Kossakowska - duet Fragile w Czwórce
Gwidon Cybulski, Jolanta Kossakowska - duet Fragile w CzwórceFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Duet Fragile. Muzyka inspirowana tęsknotą
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

Współtworzyli album "Wolno!" w ramach zespołu Mosaik, ale jako duet zadebiutowali występem w finale konkursu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2018. Duet Fragile tworzy autorskie utwory inspirowane melancholijnymi melodiami i pieśniami z Mazowsza i z Afryki Zachodniej. To dialogi na skrzypce i zachodnioafrykańskie ngoni, a także wokalny dwugłos wyśpiewujący tęsknotę za bezkresną sawanną, za równiną usłaną polami i łąkami, za bliskością i zachwytem nad "tu i teraz".

W czasach wieloosobowych ensambli, małych orkiestr, wybrali drogę niewielkiego składu - duetu. - Łatwiej się dogadać. Jest spokojnie, i taka jest też nasza muzyka - pełna melancholii i wzajemnego zrozumienia dla uczuć delikatnych własnych oraz publiczności - mówiła Jolanta Kossakowska. A jak przekonywał Gwidon Cybulski, duet Fragile, stawia na muzyczny minimalizm. - W minimalizmie najpiękniejsze jest to, że słychać w nim każdy dźwięk. Nie można się schować, ale z drugiej strony – można też się pięknie wyrazić - opowiadał muzyk.

Skąd wziął się pomysł na nazwę duetu i czy rzeczywiście chodzi o tylko to, by "było łatwiej na lotniskach"? Co wspólnego ma logo zespołu z Barceloną? Jak dotychczasowe doświadczenia muzyczne artystów wpłynęły na ich dzisiejszą twórczość? Jakie plany muzyczne ma duet Fragile i gdzie będzie można ich usłyszeć na żywo w najbliższym czasie? 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Goście: Gwidon Cybulski, Jolanta Kossakowska (duet Fragile)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 00:00

kd

Goście Jolanta Kossakowska, Gwidon Cybulski
Playlista
Tagi
Playlista
  • Fragile, - Mazureczek
  • Fragile, - Liście po zimie
  • Fragile, - Motyle
  • Fragile, - Daleko
  • Mosaic, - Samobójstwa
  • Wielbłądy, - Domki z piasku
  • Radio Samsara, - Nie oceniaj
  • Mosaik, - Druhny