Maria Pomianowska z krążkiem "Sukotherapy". Muzyka z pozytywną energią

- Sukoterapia to dobry sposób na podniesienie sobie nastroju, poziomu radości i dobrego humoru dzięki muzyce, której głównym bohaterem jest suka biłgorajska - mówiła prof. Maria Pomianowska, kompozytor, wokalistka i pedagog, założycielka zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae.
Maria Pomianowska w swoim studiu.
Maria Pomianowska w swoim studiu.Foto: Maria Pomianowska
O Audycji

Premiera płyty Marii Pomianowskiej zatytułowanej "Sukotherapy" miała miejsce pod koniec minionego roku. Poprzez utwory, wykonane głównie na suce biłgorajskiej, Maria Pomianowska zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, do takich zakątków świata jak: Armenia, Mongolia, Japonia, Grecja, Ukraina, Katalonia, Kurdystan czy Republika Tuwińska. - "Sukoterapia" to podróż w świat brzmień instrumentów, których zadaniem jest ukoić nasze nerwy, zrelaksować ciało i umysł - mówi autorka płyty.

Instrumentem przewodnim jest suka biłgorajska, zaginiony staropolski instrument smyczkowy znany z przekazów z końca XIX wieku i zrekonstruowany przez Andrzeja Kuczkowskiego i Zbigniewa Butryna na podstawie akwareli Wojciecha Gersona. - Na płycie wybrzmiały przede wszystkim suka, ale także wiolonczela, chwilami bębny, czy samplowana harfa - podkreślała gość Czwórki.

Na krążku usłyszymy także znakomitych muzyków, wystąpili m.in. kontrabasista Sebastian Wypych, wiolonczelistka Karolina Hulbój, a także bębniarze Arad Emamgholi i Wojciech Lubertowicz. Na sarangi zagrał Shaheen Parvez. - Płyta tworzona była w czasie pandemicznym, więc zrobiłam komputerowy zapis nutowy i dźwięki harfy loopowałam sama ręcznie. Uwielbiam pracę z komputerem i tworzenie sampli w oparciu o chordofony i strunowce - podkreślała gość Czwórki. - Teraz, w ramach realizowania pasji, montuję też filmy. To dla mnie zupełnie odrębny rodzaj sztuki, wniesienie nowych barw, które pasują do każdego gatunku muzyki.

Źr. For Tune - Maria Pomianowska Project

Upływający rok pełen był jednak niespodzianek, momentów ważnych, a nawet przełomowych dla gościa Czwórki. Poza płytą "Sukotherapy", jak podkreślała Maria Pomianowska, rewolucją było dla niej wydanie pierwszego podręcznika do gry na suce biłgorajskiej i fideli płockiej. - Nie miałam na to nigdy czasu, a zawsze chciałam to zrobić. To zestaw podstawowych informacji dla początkujących i średniozaawansowanych. Podręcznik można już znaleźć w internecie - mówiła gość Czwórki.

Posłuchaj
63:56 2022_01_05 00_00_01_PR4_Folk_Off.mp3 Maria Pomianowska opowiada o płycie "Sukotherapy" i nowych projektach muzycznych (Folk Off/Czwórka) 

Maria Pomianowska nagrała także filmy dotyczące rekonstrukcji suki biłgorajskiej. - To filmy na bazie nagrań, które mają po kilkadziesiąt lat. Archiwalne materiały zawierają mnóstwo detali - mówiła gość Czwórki. Trzecia rzecz, którą udało się zrealizować to międzynarodowe i międzykulturowe projekty muzyczne. - Dotychczas udało się je zrobić online z rosyjskim Petersburgiem, a teraz wystartował projekt z Filipinami. Gdy będzie to możliwe, planujemy realizację na żywo w Manili - wyliczała muzyk. 

Źr. Maria Pomianowska - temat/Sukotherapy Catalonian Songs

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: prof. Maria Pomianowska (kompozytor, wokalistka i pedagog, założycielka zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae)

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • Maria Pomianowska, Paweł Betley i muzycy z Pakistanu, - Jechał Jaś
  • Maria Pomianowska, Paweł Betley i muzycy z Pakistanu, - Hula gąski
  • Maria Pomianowska &; Friends, - Lipa
  • Pomianowska Maria, Lutosłowianie, wykonawcy z Korei, - Oberki i polka
  • MARIA POMIANOWSKA PROJECT Pandemic Song - Pandemic Song
  • Maria Pomianowska - śpiew, zespół Marii Pomianowskiej, - Hula gąski na gałązki
  • Zespół Polski, Pomianowska Maria, - Oberek w Korei