DIY. Sztuczny śnieg - jak go zrobić w domu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 17:59
Śnieg sztuczny jest od 3 do 5 razy bardziej wytrzymały na nacisk niż ten naturalny. Czym jeszcze się charakteryzuje i jak go stworzyć samodzielnie w warunkach domowych?
Audio
  • Czym jest sztuczny śnieg, czym różni się od naturalnego i jak zrobić go samodzielnie w warunkach domowych? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Svetlana Lukienko/shutterstock.com

- Śnieg to opad atmosferyczny w postaci połączonych kryształków lodu, które mają kształty głównie sześcioramiennych gwiazdek. Eskimosi wyróżniają ponad 200 rodzajów śniegu - mówiła Urszula Koss, popularyzatorka nauki ze Szkoły "Między Kropkami". Jak tłumaczyła, świeży puch pojawia się i utrzymuje przy temperaturze ok -10 stopni Celsjusza i bezwietrznej pogodzie. - Ale to nieczęsta sytuacja, dlatego już ok. 60 lat temu w USA skonstruowano armatki, produkujące sztuczny śnieg. Bardzo różniły się jednak od tych dzisiejszych: kosztownych i skomplikowanych instalacji, składających się z wielu elementów, m.in. chłodnic, pomp, rur, kompresorów czy zasilaczy - tłumaczyła ekspertka Czwórki.

Czym jest sztuczny śnieg, jak się go wytwarza i czym są zarodki kondensacji? Jaki kształt mają płatki sztucznego śniegu i dlaczego nie da się odtworzyć naturalnych "gwiazdek"? Jak na dwa sposoby stworzyć sztuczny śnieg domowymi metodami i dlaczego w tym celu potrzebne nam są... dziecięce pieluszki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Anna Borkowska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/kul