Polskie Radio
Section05
Patryk Kuniszewicz

Barbórka 2021. "Górnik to ciężki i wymagający zawód"

- Zawód górnika nadal wyróżnia się na tle innych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jest to przecież ciężka praca, a samo wydobycie węgla okupione jest niejedną tragedią. Jest jednak szczególny dzień w roku, kiedy górnicy świętują i zakładają galowe mundury. To Barbórka, która zgodnie z tradycją, obchodzona jest 4 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz górnictwo Klaudia Porębska Barbórka 2021 imieniny Barbary

Cukrzycy za kierownicą. Czy mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drodze?

W Polsce osoba chorująca na cukrzycę może ubiegać się o wydanie prawa jazdy we wszystkich kategoriach. Jeżeli jednak diabetyk nie ma świadomości swojej hipoglikemii, to jako kierowca stanowi poważne zagrożenie na drodze. - Niewielki spadek cukru we krwi wpływa na nasze reakcje - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska cukrzyca kierowca choroba

Jak zachować się na miejscu dramatycznego wypadku

Płonący samochód osobowy, rozbita ciężarówka przewożąca chemikalia i przewrócony na bok bus, którym podróżowało dziewięć osób. W akcji brały udział zarówno pogotowie ratunkowe, jak i policja, straż pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – łącznie ok. 100 osób! Takie dramatyczne sceny rozgrywały się na obwodnicy Niemodlina, drodze szybkiego ruchu DK 46.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze motoryzacja wypadek Patryk Kuniszewicz

Dramatyczny wypadek – na szczęście to tylko ćwiczenia

Płonący samochód osobowy, rozbita ciężarówka przewożąca chemikalia i przewrócony na bok bus, którym podróżowało dziewięć osób. W akcji brały udział zarówno pogotowie ratunkowe, jak i policja, straż pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – łącznie ok. 100 osób! Takie dramatyczne sceny rozgrywały się na nieoddanym jeszcze do ruchu fragmencie obwodnicy Niemodlina na DK 46.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komunikacja wypadek służby ratunkowe ćwiczenia Patryk Kuniszewicz Witold Lazar Trójka

Konkurs na Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcę

"Koniec z nagłaśnianiem negatywnych przykładów!". Tak brzmi hasło przewodnie konkursu Najbezpieczniejszy Młody Kierowca organizowanego przez Polski Związek Motoryzacyjny, pod patronatem Polskiego Radia Kierowców. W dniach 1 - 2 października, na Torze Modlin w walce o tytuł, finaliści zmierzą się z rówieśnikami z całej Europy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców motoryzacja Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo przepisy drogowe

"Nie patent czyni z człowieka żeglarza". Podsumowanie sezonu wodnego

​Pogoda się zmienia, a i koniec lata zbliża się wielkimi krokami. To oznacza koniec sezonu kąpielowego, który praktycznie już się zakończył, a za moment również i żeglarskiego. Ten sezon rozpoczął się późno, bo w kwietniu i maju temperatury nie zachęcały do spędzania wolnych chwil na wodzie. Ale już pod koniec wiosny i przez całe lato słońca i wiatru w żagle nie brakowało.
Zobacz więcej na temat:  żeglarstwo woda pływanie WOPR straż pożarna Patryk Kuniszewicz