Badanie trychologiczne. Jak sprawdzić, czy włosy są zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:34
- Badanie trychologiczne trwa około godziny, jest zupełnie nieinwazyjne, bezbolesne. Nie wymaga od pacjenta właściwie żadnego przygotowania - tłumaczyła w Czwórce Anna Mackojć trycholog i biotechnolog.
Audio
  • Jak wygląda i na czym polega badanie trychologiczne? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Try my best/Shutterstock.com

- Dopiero po 24 godzinach od umycia głowy widać dokładnie, jak pracują mieszki włosowe. Wtedy jesteśmy w stanie powiedzieć bardzo dużo o tym, jak prawidłowo pacjent powinien pielęgnować skórę głowy - tłumaczyła Anna Mackojć. - Po badaniu system analizuje gęstość, grubość, stopień dożywienia włosa w odniesieniu do normy, a następnie samą łodygę, czyli to, jak traktujemy nasze włosy. Na koniec sprawdzamy kapilaroskopię, czyli układ naczyń krwionośnych.

Czym jest hiperhydroza? Jak bada się średnicę grubości włosa? Jakimi urządzeniami operują trycholodzy? Jak "wejść do gruczołu łojowego"? Co o stanie zdrowia mówią nasze włosy? Ile trwa cykl życia włosa i co zrobić gdy tracimy ich za dużo? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Sprawdziliśmy także, w jakiej kondycji są włosy naszego dziennikarza Patryka Kuniszewicza.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Anna Mackojć (trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii w Warszawie)

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 12.10

kd/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka