Ratujemy języki, bo znikają

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 09:08
Około połowa z 7 tysięcy funkcjonujących na świecie języków jest zagrożona wymarciem. Jak to się stało? Jak możemy ratować języki i czy w ogóle warto?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/FGC

Czas między 2022 rokiem, a 2032 rokiem ONZ ogłosiło Dekadą Języków Rdzennych. Wkrótce zostanie opracowany całościowy plan działań, które mają wspierać zagrożone kultury oraz podnieść świadomość społeczeństw na temat kryzysu w postaci szybkiego zaniku języków. Sprawdzimy to w "Stacji Nauka"

Przymrzyjmy się też kannaboidom czyli naturalnym substancjom chemicznym występującym w konopiach – zarówno siewnych, jak i indyjskich. Przeważająca większość z nich jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych, wiele za to wykazuje właściwości prozdrowotne. Jakie są aktualne uwarunkowania prawne i co warto wiedzieć o takiej żywności?  

W cyklu Rzecznicy Nauki Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowie o prawdziwym lobbingu, czyli dlaczego lepiej jak naukowcy uczą polityków.

Sprawdzimy też czym jest antybiotykooporność. Czy na każdego z nas tak samo działa każdy antybiotyk?  Dlaczego zdarza się, że z wiekiem konkretne leki przestają na nas działać? I czy może to mieć negatywny wpływ na środowisko?

***

Na audycję z cyklu "Stacja Nauka" we wtorek (25.02) o 12.05 zaprasza Patryk Kuniszewicz

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak