Miasto czy wieś? Gdzie migrują Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 18:31
Za droga kawa, za długa droga do pracy, brak czasu dla rodziny - te i inne powody skłaniają mieszkających w dużych miastach do powrotu w rodzinne strony.
Audio
  • Nowe priorytety. Czego szukają młodzi Polacy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Stocksnap/Pixabay

Millenialsi, post-milleanialsi, pokolenie Y. Czego oczekują?

Z jednej strony poziom życia Polaków jest najwyższy w historii prowadzonych badań. Od kilku dekad wielu Polaków miało wiele okazji na poprawę swojego stanu materialnego. Zaczęliśmy podróżować za granicę, rozwijać się na nowych płaszczyznach zawodowych. To wszystko przekłada się na satysfakcję z życia codziennego. Z drugiej, jak wskazuje CBOS, duży odsetek najmłodszej grupy ankietowanych zadeklarował poczucie bycia nieszczęśliwym, a nawet myśli samobójcze. Skąd te różnice? Czego oczekują młodzi, a czego dojrzali dorośli?

Presja otoczenia wpływa na nasze wybory

- Młode pokolenie wchodzi na rynek pracy w trudnym momencie. Od dawna mówi się, że stawia się przed nimi coraz więcej wymagań, z drugiej strony furtka na realizowanie tych zadań jest bardzo ograniczona. Rynek blokuje aspiracje, które sam narzuca. To generuje ogromną presję - komentował Dawid Krysiński z Zakładu Socjologii Sfery Publicznej UW.

Nie każdy marzy o mieszkaniu na kredyt

Niemożliwość spełnienia społecznych oczekiwań motywuje do zmiany. Zmieniamy pracę, ale także otoczenie, które, jak mówił Łukasz Komuda, redaktor portalu rynekpracy.org ma duży wpływ na to, jak odbieramy rzeczywistość. - Jedni narzekają za to, że żyją w pędzie i anonimowych miastach, inni, że w ich miejscowościach nic się nie dzieje. Zadowolenie z miejsca zamieszkania dla każdego będzie znaczyło co innego - podkreślał. 

Niemały wpływ na poziom naszego zadowolenia z życia mają, jak zaznaczali eksperci - media społecznościowe. Czym się kierujemy wybierając miejsce do życia? Jak nasze wybory motywowane są modą i gustem innych? Jakie są nasze oczekiwania wobec miejsca zamieszkania? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Dawid Krysiński (Zakład Socjologii Sfery Publicznej UW), Łukasz Komuda (redaktor portalu Rynekpracy.org)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan