Polszczyzna w Dniu Języka Ojczystego. Jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 17:00
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w dniu 17 listopada 1999 roku. Święto to ma pokazywać różnorodność językową, stanowiącą fundamentalny element dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie wskazuje też na wyjątkowość języków ojczystych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Juan Ci/shutterstock.com

- Polszczyzna ma się całkiem dobrze, biorąc pod uwagę, że włada nią około 50 milionów ludzi na świecie, a w Polsce ponad 30 milionów - mówi prof. Jarosław Liberek z Instytutu Filologii Polskiej, Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W jednej z ostatnich statystyk ONZ byliśmy, pod względem stopnia stabilności języka, gdzieś pod koniec trzeciej dziesiątki. To było chyba 27-28 miejsce. Z tego wynika, że nie jest źle, bo języków na globie mamy 5-6 tysięcy. Statystycznie wygląda to dobrze, ale są pewne zjawiska, które niepokoją - dodaje.

Gramatyka to nie problem 

Czwórkowego gościa nie niepokoją błędy gramatyczne. Profesor zwraca uwagę, że nawet, gdy ktoś powie "ja chcieć pić", Brazylijczyka nazwie 'Brazylianinem' czy powie "przeniesłem ręcami sto butelek" to zrozumiemy go, domyślimy się o co chodzi. 

Większy problem może pojawić się wtedy, gdy w sposób mało refleksyjny i manieryczny zaczniemy nadużywać angielszczyzny - zauważa.

W języku, jak w zwierciadle odbijają się wszelkie mody i wpływy. Na nasz język ojczysty działają media społecznościowe, kultura anglosaska docierająca do nas np. w muzyce czy literaturze. - Manierą czy modą nazwałbym nadużywanie pewnego zbioru słownictwa angielskiego - tłumaczy. - Czujemy, że angielski nas "zalewa", ale w gruncie rzeczy to sprowadza się do kilkuset nadużywanych, banalnych słów. Problemem jest środowiskowe wpływanie polszczyzny np. różnego rodzaju korpomowy, języki specyficzne - dodaje. 


Posłuchaj
10:51 czwórka czat czwórki 21.02.2023.mp3 Jak dziś dbać o język polski? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Powodów tego stanu profesor Jarosław Liberek upatruje w kilku przyczynach:

  • w pewnych, zamkniętych środowiskach nie zawsze w języku polskim są odpowiedniki danych słów
  • trzeba też mówić o pewnym snobizmie, chęci odróżnienia się od innych środowisk, przez pewne "szpanowanie" słownictwem
  • często wynika to też z celów reklamowo-propagandowych, z chęci budowania pewnego rodzaju tajemnic

- wymienia. - Często ta komplikacja formalna nie jest potrzebna, ona niszczy język od środka, burzy zaufanie ludzi do języka - dodaje. 

W polskich sklepach wciąż "krzyczą" do nas anglojęzyczne hasła. Zamiast "wyprzedaży" mamy "sale". Produkty opisane są w językach obcych, a z tyłu opakowań, mają naklejki z polskimi objaśnieniami. - Pod koniec lat 90. uchwalono Ustawę o języku polskim, która mówiła o tym, aby towary były po polsku nazywane - przypomina profesor. - Państwowa Inspekcja Handlowa ma prawo kontrolować sklepy i markety, jeśli wykryje jakieś braki może nałożyć mandat. Niestety tu chyba brakuje nacisku klientów. Może powinniśmy brać przykład z Francji, której Ustawa o języku francuskim jest najbardziej surowa w Europie - dodaje. 

Jak dbać o język polski?

Język polski to nasze wspólne dobro. Każdy z nas z niego korzysta, każdy z nas na niego wpływa. - Język jest autoteliczną wartością kultury - podkreśla gość Czwórki. - Oznacza to, że jest wartością samą w sobie. Wszyscy jesteśmy za niego odpowiedzialni. 

Wielu językoznawców uważa, że czytanie literatury pomoże nam dbać o język ojczysty. Profesor Liberek sugeruje również, żeby korzystać ze swego zdrowego rozsądku i języka potocznego. - Język potoczny jest językiem prostym, językiem codziennej komunikacji i nie bójmy się sięgać do prostych wzorów w nim zawartych - poleca. - Sięgajmy po zdrowy rozsądek i doskonalmy język czytając dobre teksty. Wtedy osiągniemy skutek. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Jarosław Liberek z Instytutu Filologii Polskiej, Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 15.43

pj