Polskie Radio
Section05
język polski

Nowa certyfikat językowy dla przyjezdnych zza granicy

Do tej pory wielu przyjezdnych zza granicy decydowało się na państwowy egzamin z języka polskiego. Jego uzyskanie było niezbędne w przypadku ubiegania się o prawo pobytu lub obywatelstwo. Fundacja Ambitna Polska proponuje wprowadzenie nowego systemu certyfikacji. Jak zapewniają inicjatorzy, dzięki zmianom, proces ubiegania się o dokument będzie prostszy, a sam egzamin sprawdzi praktyczne zastosowanie polszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo język polski nauka języków obcych Witold Lazar Radosław Wilczek

Konkurs "Teraz Polska" najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji przedsiębiorców

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Stany Zjednoczone NATO UNESCO archeologia Uniwersytet Warszawski Polonia język polski

Można? Można. Urzędy i firmy przechodzą na bardziej zrozumiały język

"W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się…" Czy nie można nieco prościej? Niestety, czytanie oficjalnych dokumentów nie należy do najłatwiejszych, jednak coraz więcej urzędów i firm pracuje nad tym, by pisma, które kierują oni do swoich klientów, były bardziej zrozumiałe i miały bardziej czytelny układ graficzny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Sylwia Zadrożna język polski ZUS poprawna polszczyzna

Sankcje wobec Białorusi i wezwanie do omijania przestrzeni powietrznej tego kraju. Decyzja unijnych przywódców

Unijni przywódcy zdecydowali o sankcjach wobec Białorusi za porwanie samolotu lecącego z Aten do Wilna oraz aresztowanie jednego z białoruskich dziennikarzy po wylądowaniu w Mińsku - Ramana Pratasiewicza. Decyzja zapadła na szczycie w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Turcja kancelaria prezydenta Białoruś Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Izrael język polski

"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - pierwszy z trzech egzaminów, które w tym tygodniu piszą uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. Jak poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik, w kilku szkołach egzamin zaczął się z opóźnieniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja egzamin ósmoklasisty CKE język polski Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

Matury 2021. Dziś egzamin z matematyki

Dziś maturzyści od godziny 9.00 piszą egzamin z matematyki. We wtorek zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. W tematach na poziomie podstawowym pojawiły się: "Lalka", "Ziemia obiecana" i analiza wiersza. Z polonistką Edyta Pilch przyjrzeliśmy się  tegorocznemu arkuszowi i sprawdzaliśmy, jak poradzili sobie maturzyści. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka matura Matura w Czwórce Weronika Puszkar Matura 2021 język polski Adrianna Janiszewska Marta Hoppe