Polskie Radio
Section05
język polski

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia: można to dostrzec, gdyż w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak, jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja językoznawstwo Piotr Łodej Trójka

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i eksperyment językowy

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Ma ono na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Z tej okazji w Czwórce pojawiła się Zuzanną Wojtukiewicz - studentka lingwistyki stosowanej, która jest autorką nietypowego, językowego eksperymentu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Języki obce. Czy poliglocie łatwiej wyrazić słowami uczucia?

Niekiedy języków obcych uczymy się dla przyjemności, jednak zazwyczaj stoją za tym ściśle określone cele. Jeżeli uczymy się wielu języków, to należy zaczynać od najprostszego dla nas? Czy kolejne języki, których się uczymy, będą dla nas łatwiejsze? Czy jeżeli posługujemy się językiem obcym, łatwiej jest nam wyrażać emocje?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski język angielski poliglota język francuski język hiszpański

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Bralczyk język ojczysty język polski językoznawstwo społeczeństwo

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce NAUKA edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czy język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie?

"Porzuciłem naukę, nie próbuję już tego opanować". Język polski do najłatwiejszych nie należy, trudno go zrozumieć, a jeszcze trudniej opanować - stwierdzili zgodnie obcokrajowcy, z którymi rozmawiał dziennikarz radiowej Jedynki. - To jest taki mit, z którym musimy się mierzyć. Język polski wcale nie jest najtrudniejszym językiem świata, jak niektórzy by chcieli - podkreślił gość "Czterech pór roku" dr Konrad Szamryk, językoznawca, lektor języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego edukacja

Od "miłości" po "żółć". Które polskie słowa są… najbardziej polskie?

Odpowiedź na pytanie o słowa "arcypolskie" może się wiązać zarówno z typowymi dla polszczyzny cechami – przede wszystkim z głoskami i ich wymową – jak i ze znaczeniem tych słów. Bo być może są takie, które w szczególny sposób oddają to, co do polskości przynależy.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego słowotwórstwo gramatyka Adam Mickiewicz

"Patrzeć" czy "patrzyć"? 10 językowych pytań, na które powinieneś znać odpowiedź

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego warto sprawdzić, jak dobrze znamy język polski - czy nie popełniamy błędów, o które w polszczyźnie przecież nietrudno. "Głowa jej nie boli" czy "głowa ją nie boli"? "Głaskam" czy "głaszczę"? "Wziąść" czy tylko "wziąć"?
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna język polski gramatyka Katarzyna Kłosińska Jerzy Podracki Radosław Pawelec Andrzej Markowski Agata Hącia W POLSKIM RADIU