Najdłuższy karnawał, tango i najszczęśliwsi ludzie. Odwiedzamy Urugwaj

Urugwaj to jeden z najmniejszych, najbogatszych i najlepiej zorganizowanych krajów Ameryki Południowej. Jego znakami rozpoznawczymi są piłka nożna, yerba mate i ciesząca się uznaniem na całym świecie wołowina. 
Montevideo
MontevideoFoto: Kinga Eysturland
O Audycji
Tytuł W Urugwaju wszystkie drogi prowadzą do Montevideo
Prowadzący Piotr Firan
Opi

Oswoić chaos Montevideo

Kinga Eysturland, choć na stałe mieszka na Wyspach Owczych, kilka miesięcy w roku spędza właśnie w Urugwaju. Staje się on jej domem na czas europejskiej zimy. - Zaczęliśmy podróżować do Urugwaju od 2012 roku. Bywaliśmy tam dwa razy do roku. Oswoiłam ten kraj. Poznałam lokalną kulturę i wiele osób, które tam mieszkają, nagle tamtejszy chaos stał się moim chaosem. Nie zawsze znajdziemy tu piękne widoki, ale znajdziemy w nich autentyzm - mówiła podróżniczka.

Montevideo Montevideo

Kraj najszczęśliwszych ludzi

Ten nieduży kraj w Ameryce Południowej graniczy z Argentyną i Brazylią i posiada dostęp do morza, bywa nazywany "Szwajcarią Ameryki Południowej". Ponad połowa mieszkańców kraju mieszka w stolicy. Montevideo, które uważane jest za miasto o najwyższej jakości życia w całej Ameryce Łacińskiej. - To kraj bardzo zeuropeizowany. Zamiast neobaroku znajdziemy tu raczej moderinzm. Zamiast indian spotkamy tu raczej potomków Włochów, Hiszpanów, Niemców czy Polaków. 


Montevideo Montevideo

- Montevideo często nie spełnia oczekiwań turystów. To dotyczy zresztą całego kraju. Przyjeżdżający spodziewają się rdzennej kultury, ale żeby doświadczyć takiej Ameryki Południowej trzeba wybrać się raczej do Boliwii czy Peru - opowiadała.

Urugwaj, który wymyślił tango

W 1917 roku w kawiarni La Giralda w Montevideo zagrano tango La Cumparsita napisane przez urugwajskiego studenta Gerardo Matosa Rodrigueza. Dlatego właśnie Urugwaj uważany jest za miejsce narodzin tanga. Dlaczego w tym kraju warto mieć oczy dookoła głowy? O tym w rozmowie z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 16.05

ac

Goście Kinga Eysturland
Playlista
Tagi
Playlista