Opis |
Dziś w programie:
15.15 Telefon komórkowy, pendrive, elektryczne szczoteczki do zębów, tostery czy aparaty fotograficzne - przedmioty te często wyrzucane w niewłaściwy sposób - stają się znaczącym odsetkiem zawartości koszy na śmieci. Szacuje się, że stanowią one aż 8% masy odpadów, która jest składowana lub spalana. Oznacza to, że ważne surowce, które znajdują się w tej masie, nie będą mogły być już wydobyte i są dla nas stracone. W Europie, co roku do koszy trafia do 1,4 kg e-odpadów na jednego mieszkańca. Małe urządzenia łatwo jest przechowywać w szafkach, garażach, piwnicach i na strychach, i szybko się o nich zapomina. Tym sposobem, w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym gromadzi się do 5 kg urządzeń elektronicznych na osobę, a wraz z nimi, znaczną ilość krytycznych surowców, które nie mogą zostać powtórnie wprowadzone do obiegu. Tymczasem niewłaściwe obchodzenie się z elektroodpadami ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka i stan środowiska. Co robić z elektroodpadami? Na to pytanie odpowie Maria Andrzejewska Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa
15.45 Informator Maturzysty Olimpiady - krótsza droga po indeks. Ich finaliści i laureaci otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia na poziomie rozszerzonym egzaminu maturalnego z odpowiedniego przedmiotu. Przysługują im też przywileje przy rekrutacji na studia. Walka o nie trwa, ale decydujące rozstrzygnięcia dopiero przed nami.
16.15 Jak jeść to, co rośnie pod naszymi nogami? Z zawodu jest inżynierem mechatroniki. Na co dzień informatykiem, a po godzinach poszukiwaczem dzikich roślin jadalnych. Mateusz Chmielewski łączy technikę z przyrodą i zaraża innych swoją pasją. Skąd u niego takie zainteresowanie? Ile roślin z naszych łąk czy lasów możemy zjeść? Czy dalibyśmy radę przeżyć bez dostępu do sklepu kilka dni jedząc tylko to, co dała nam natura?
16.30 Wokół nas: Jaka jest historia korony Królowej Matki i kto znajdzie się prawdopodobnie w jej posiadaniu?
16.45 Popołudniowy Przegląd Sportowy
|